SEYAHAT

Monaco’da gezilip görülmesi gereken yerler!

Monaco Fransa’nın en önemli merkezlerinden biridir. Yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı şehir tarihi ve turistik açıdan dünyaca ünlüdür. İşte, Monaco’nun gezilip görülmesi gereken yerleri…   Oşinografi Müzesi Prens Albert’in denize..

Monaco’da gezilip görülmesi gereken yerler!

Monaco Fransa’nın en önemli merkezlerinden biridir. Yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı şehir tarihi ve turistik açıdan dünyaca ünlüdür. İşte, Monaco’nun gezilip görülmesi gereken yerleri…

 

Oşinografi Müzesi

Prens Albert’in denize ve deniz ürünlerine olan merakı sayesinde kurulan bu müze 1848 – 1922 yılları arasında ortaya çıkmıştır. İçinde, farklı ve enteresan gemi modelleri, deniz atı, kaplumbağa iskeletleri, denizcilikte kullanılan silahlar ve malzemeler barındıran tarihi bina gezilmeye değerdir.

Monaco Katedrali

1875 yılında inşa edilmeye başlanan Katedral ancak 1903 yılında tamamlanabilmiştir. Monaco’nun ilk kilisesi olarak bilinen bu katedral Saint Nicholas tarafında yapılmıştır. İçinde tarihi eserler ve görülmeye değer değerli eşyalar barındıran bu katedrale mutlaka gitmelisiniz.

Monaco Oşinografi Müzesi

Burası şehrin en önemli alanlarından biri olan deniz müzesidir. Prens I. Albert tarafından 1910 yılında kurulmuştur. Buranın ev sahipliğini Akdeniz Bilim Komisyonu üstlenmektedir. Müze binası yaklaşık olarak 85 metre yüksekliğe sahip olan Barok bir yapıdır. Burada denizyıldızından deniz atına, kaplumbağalardan yengeçlere, ıstakozlara, köpek balıklarına vs. geniş yer verilmektedir. Müze şeklinde dizayn edilmiş bu harika akvaryumu muhakkak ziyaret edin.

Napolyon Müzesi

Napolyon dönemine ait Prens Louis tarafından kurulan, o döneme ait araç, kişisel eşyalar, değerli tablolar, kıyafetler içinde barındıran Fransa tarihi yaşata bu müze gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Monaco Egzotik Bahçesi

Prens II. Louis’in isteklerine uygun bir şekilde mühendis Louis Notari tarafından tasarlanan ve 1931 yılında halkın hizmetine sunulan bahçedir. Ayrı-ayrı bölgelerden birçok türün bulunduğu bahçede en fazla ilgi gören çiçekler kaktüslerdir. Ayrıca bahçenin kayalık bir araziye kurulmuş olması bahçeye daha mükemmel bir atmosfer kazandırmıştır.

Japon Bahçeleri

Adından da anlaşıldığı gibi japon kültürünü anımsatan dekoru ve güzellikleriyle anılan ve Yauo Beppu tarafından yapılan bu bahçe her yıl binlerce turist tarafında ziyaret edilmektedir. Kişiye uzak doğu havası veren ve huzur dolu bir oksijen sağlayan bu bahçeyi Monaco’ya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. 

Prensin Sarayı

Monaco Ville olarak adlandırılan şehrin en önemli bölgesinde kurulan saray adından da anlaşılabileceği gibi prens ve ailesinin ikametgahı olarak kullanılmıştır. Ülke turizmine olumlu etki gösteren şaheser niteliğindeki yapıtlardan biridir. İlk olarak 1191 yılında Ceneviz Kalesi olarak inşa edilen yapıt uzun yıllar kuşatılmış ve hasara uğramıştır. 13. Yüzyıldan sonra da prenslerin ikametgahı haline dönüşmüştür. 1997 yılında sarayın 700. Yılı kutlanmıştır.

Burası meşhur Monte Carlo Gazinosu’nun önemli bir parçası olan opera evidir. 1870’li yıllarda Monaco’daki kültür çeşitliliğine uygun olarak Prens III. Charles tarafından ek bir konser salonu olarak düşünülmüştür. 1879 yılında hizmete açıldı. Küçük ve şirin bir opera binasıdır. Burada bir bilet alarak sanatçıların mükemmel gösterilerine tanık olmalısınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL