MEKANLAR SEYAHAT

Modern taş stüdyo!

Yazmak ve düşünmek için sakin bir alan sağlayan modern taş stüdyoda, ev sahibi şairin 1.700 ciltlik şiir kitabı koleksiyonunun bulunduğu bir kütüphane de bulunuyor. ABD, Connecticut, Greenwich’te inşa edilen Writer’s..

Modern taş stüdyo!

Yazmak ve düşünmek için sakin bir alan sağlayan modern taş stüdyoda, ev sahibi şairin 1.700 ciltlik şiir kitabı koleksiyonunun bulunduğu bir kütüphane de bulunuyor. ABD, Connecticut, Greenwich’te inşa edilen Writer’s Studio, Mimar Eric J. Smith tarafından tasarlandı.

Chicago merkezli Şiir Vakfı’nın başkanlığını yapan emekli bankacı ve birkaç şiir kitabı bulunan şair John Barr için tasarlanan 60 metrekarelik stüdyoda, taş, meşe ve cam kullanıldı. Bir kaya oluşumu gibi ormandan büyüyor gibi görünen taş binaya meşeden yapılmış sürgülü panel ile korunan bir cam kapı ile giriliyor.

Kitaplarla dolu ahşap rafların bulunduğu kütüphane koridorunu geçince, boydan boya camla çevrili, büyük bir ahşap masa bulunan, konsol olarak inşa edilmiş ormana bakan çalışma odasına ulaşılıyor. Çatı terasına çıkan merdivenin altında, yazının planlandığı gibi gitmediği anlar için tekerlekli bir yatak bulunuyor.


Modern yaşamdan bir kaçış sağlayan dikdörtgen planlı yapı, dar bir vadiye doğru eğimli, kayalık yamaç üzerinde kısmen konsol oluşturuyor. Yazı alanının ötesinde, binada küçük bir buzdolabı, kahve makinesi ve eviye içeren bir mini mutfak ve yakma tuvaletli gizli bir banyo bulunmaktadır. İç sıcaklık, ısıtma ve soğutma için bir jeotermal sistemle mümkün kılınan 20 derecelik konforlu bir sıcaklıkta tutulurken, küçük bir kuyudan temiz su sağlanıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL