MEKANLAR SEYAHAT

Mimar çift kendilerine kır evi tasarladı!

Doğanın tadını çıkarmak için kalıcı bir yer isteyen mimar çift, bu tatil evini pasif ev standartlarına göre inşa etti. New York, Ulster İlçesi’ndeki Tobias Dağı’nın yamacında yer alan müstakil evi,..

Mimar çift kendilerine kır evi tasarladı!

Doğanın tadını çıkarmak için kalıcı bir yer isteyen mimar çift, bu tatil evini pasif ev standartlarına göre inşa etti.

New York, Ulster İlçesi’ndeki Tobias Dağı’nın yamacında yer alan müstakil evi, New Yorklu mimarlar Todd Rouhe ve Maria Ibañez de Sendadiano, kendileri ve çocukları için tasarladı.

10 yıldır, temiz havada yürüyüş yapmak ve rahatlamak için bu dağlık bölgeye gelen çift, sonunda bir arsa alarak hayallerindeki evi yaptı. İki katlı, 185 metrekarelik pasif evin inşa edilmesi yaklaşık altı ay, iç mekanların bitmesi de bir altı ay daha sürdü. Dağ evi, ilkbahardan sonbahara kadar elektriğini güneş enerjisi ile sağlıyor.

Dikdörtgen planlı ev, kısmen gömülü betonarme teknik odanın ve onu çevreleyen yükseltilmiş çelik platformun üzerine inşa edilmiştir. Böylece arazideki etkisi minimum oldu ve su akışı engellenmedi.

Beşik çatılı evin duvarları, yüksek yalıtımlı prefabrik panellerle yapılmıştır ve ahşap kaplanmıştır. Zemin katta evin iki ucunda iki yatak odası ve iki banyo, ortada açık plan mutfak, yemek alanı ve oturma odası vardır. Kayar cam kapılar evin önünde ve arkasında bulunan teraslara erişim sağlıyor. Üst katta misafir odası, ofis ve depo görevi gören bir asma kat bulunmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL