SEYAHAT

Marmaris’te gezilecek yerler!

Marmaris, Muğla’nın 13 ilçesi arasından en fazla turist ağırlayan, farklı zevklere sahip her insanı kendisiyle buluşturan, Türkiye’nin Paris’i diye anılan değerli tatil yerlerimizden. Tarihi kalesiyle, yüz ölçümünü tamamen kaplayan sahiliyle,..

Marmaris’te gezilecek yerler!

Marmaris, Muğla’nın 13 ilçesi arasından en fazla turist ağırlayan, farklı zevklere sahip her insanı kendisiyle buluşturan, Türkiye’nin Paris’i diye anılan değerli tatil yerlerimizden. Tarihi kalesiyle, yüz ölçümünü tamamen kaplayan sahiliyle, farklı plajlarıyla ve otel imkanlarıyla favori tatil yeriniz olmaya aday.

Tarihi Marmaris Kalesi

Tarihi Marmaris Kalesi, Türkiye’nin en eski kalelerinden birisi olmasıyla ön plana çıkıyor ve sahip olduğu tarihi önem sayesinde yıllardır Marmaris’in sembolü haline gelmiş durumda. Tarihi MÖ 1000 yıllarına kadar dayanıyor. İyonlar zamanında inşası tamamlanan kale, başta Büyük İskender ve Kanuni Sultan Süleyman olmak üzere belirli dönemlerde genişletilmiş ve kullanılmış. Sahilden bakınca bile görmenin mümkün olduğu kalenin içine girdiğinizde, döneme ait savaş araçları ve muhteşem deniz manzarası sizi karşılıyor. Surlarda yürüyebilir ve benzersiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Tarihi Marmaris Kalesi, her yıl ağırladığı yabancı ve yerli turistlerle Marmaris’in en fazla ziyaret edilen tarihi mekanı.

Marmaris Arkeoloji Müzesi

Kalenin I. Dünya Savaşı sonrası 1991 yılında restore işlemleri sırasında açılan müze, avantajlı olarak kalenin içinde yer alıyor. Kalenin sağ kanat odalarının birinde bulunan müze, genel olarak üç bölümden oluşmakta. İlk odada Bizans, Roma ve Helen Dönemlerine ait; şişeler, tabletler, ok uçları, demir işlemeler, paralar ve kaplar bulunuyor. İkinci odada ise Osmanlı Dönemi’nden kalma; silah, kahve fincanları, bakır gereçler, dokuma işleri ve süs eşyaları ziyaretçilere sunuluyor. Son odadaysa kalenin tarihi mirasını destekleyici bir Sanat Galerisi yer almakta. Farklı illerde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda elde edilen tarihi mirasların bazıları da kalenin avlusunda yer alıyor. Bunlar arasında en dikkat çekici olanları hiç şüphesiz büyük savaş topları.

Tarihi Çarşı

Tarihi Çarşı, Marmaris’in sahip olduğu ilk pazar alanı. Eskiden Marmaris’ten geçen tüccarlar ürünlerini bu bölgede pazarlayarak yollarına devam ederlerdi. Ulaşımı gayet kolay olan çarşıya marina sahilini takip ederek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Kaleiçi istikametinden girmeniz de mümkün. Çeşitli dokuma işleri ve halıların satıldığı çarşı turistlerin ve yerlilerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Yine Kaleiçi çevresinde bulunan kervansaray, kentteki önemli Osmanlı mimarilerinden biri. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi için 1445 yılında inşası tamamlanmış. Döneminde aynı zamanda bir konaklama noktası olarak da kullanılırdı ve içerisinde çeşitli dokuma dükkanları da bulunurdu. Günümüzdeyse güzel bir çay bahçesi halinde ve içindeki yedi küçük ve bir büyük oda hediyelik eşya dükkanı halinde.

İçmeler

İçmeler için Marmaris’in gizli bölümü denebilir. Sadece 8 km uzaklıkta bulunan ilçeye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaris’e kıyasla daha küçük bir yaşam alanına sahip olsa da otellerin ve restoranların önemli bir bölümü burada bulunuyor. Düz yollarıyla ve geniş sahiliyle adeta farklı bir yere gelmişsiniz gibi hissetmeniz pek mümkün. Palmiye ağaçları ve güzel sokaklarıyla İçmeler, bütünlüklü olarak gezmeye değer bir ilçe. Ayrıca en önemli kısmının sahilleri olduğunu söylemek isteriz. İçmeler sahili yeni restore edilmiş bir halk plajına sahip ve denizi Marmaris’in sahiline kıyasla çok daha temiz ve rahat bir konumda. Bu yüzden eğer halk plajı tercih edecekseniz, İçmeler plajını daha çok beğenebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL