SEYAHAT

Mardin’de ne yenir?

Tarihi dokusu, taş evleriyle Mezopotamya’nın altın kenti Mardin, geçmişten günümüze önemli kentlerden biridir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması ve farklı kültürlere ev sahipliği yapması çok yönlü ve çok kültürlü bir..

Mardin’de ne yenir?

Tarihi dokusu, taş evleriyle Mezopotamya’nın altın kenti Mardin, geçmişten günümüze önemli kentlerden biridir.
Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması ve farklı kültürlere ev sahipliği yapması çok yönlü ve çok kültürlü bir dokuya sahip olmasına yardımcı olmuştur. Geçmişten günümüze değin farklı kültürleri bünyesinde harmanlaması kentin dokusuna ve mimarı yapısına etki ettiği kadar zengin bir yemek kültürü oluşmasında da fazlasıyla etkili olmuştur. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ilgi gören kent, tarihi yapısıyla olduğu kadar yemekleriyle de bir o kadar dikkat çekmektedir.

Mardin mutfağı denildiğinde yöresel lezzetler, Süryani lezzetleri olarak ön plana çıkıyor. Et ağırlıklı bir mutfak olan Mardin mutfağında yemekler bol baharatlı, salçalı ve biber ağırlıklı hazırlanıyor. Mardin mutfağını diğer yöre mutfaklardan ayıran en önemli özellik ise; yemeklerin bakır ve gümüş tepsilerde servis edilmesidir. Bu sayede hem lezzet şöleni hem de görsel bir şölen sunulmuş oluyor.

Mardin mutfağı kendine has lezzetleri ile önemli yöre mutfaklarından biridir. Yöresel yemekleri bir o kadar geniş olan Mardin mutfağının meşhur birçok lezzeti bulunur. Bunlardan bazıları; Süryani şarabı, lebeniye çorbası, kibbe dolması, genadir çorbası, kuru patlıcan dolması, harire tatlısı, zingil tatlısı, accin, kahiye tatlısı, kişk çorbası, Mardin çöreği (kiliçe), muammara, çağla yemeği, sembusek, peynir helvası, cevizli börek, çağla yemeği, kaburga dolması, soğanlı Mardin kebabı, ikbebet, haşlama içli köfte gibi yöresel lezzetleridir.

Mardin’e yolunuz düştüğünde hem burayı gezip hem de meşhur yöresel yemeklerini denemek iyi bir fırsat olabilir. Mardin’de nerede, ne yenir diye sorduğunuzda ise aşağıdaki liste tam da size göredir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL