MEKANLAR SEYAHAT

Lüksemburg Dünyada bir ilki gerçekleştirdi!

Lüksemburg dünyada toplu taşımayı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor. Toplu taşıma dünyada pek çok ülkede ücretli. Ancak tabii ki ülkemizde olduğu gibi yaşlı, engelli ya da farklı meslek..

Lüksemburg Dünyada bir ilki gerçekleştirdi!

Lüksemburg dünyada toplu taşımayı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

Toplu taşıma dünyada pek çok ülkede ücretli. Ancak tabii ki ülkemizde olduğu gibi yaşlı, engelli ya da farklı meslek gruplarında çalışanlara yönelik bazı esneklikler olabiliyor. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri kişiler ile basın ve kamu personelleri toplu ulaşımı ücretsiz olarak kullanabiliyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde ise toplu ulaşım tamamen ücretsiz değil. Ancak Lüksemburg, dünyada toplu ulaşımı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

Bildiğiniz gibi bu ayın başında İstanbul’da toplu ulaşım ücretlerine yüzde 35 zam gelmiş ve bu büyük tepkilere neden olmuştu.

Ülkede zaten ekonomik kriz hakimken ve pek çok kişi geçim sıkıntısı yaşıyorken, yapılan bu zam vatandaşları olumsuz etkilemişti.

Dünyanın pek çok ülkesinde de Türkiye’de olduğu gibi ulaşım ücretli. Zaman zaman ücretlerde bazı kişiler için kısmi indirimler olabiliyor
Ancak dünyanın hiçbir yerinde toplu ulaşım ücretsiz değildi. Lüksemburg ise bunu yapan ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

600 binden fazla kişinin yaşadığı ülkede 1 Mart’tan itibaren otobüs, tren ve tramvaylar herkes için ücretsiz olacak.

Fakat yurt dışına giden trenler ve bütün birinci sınıf biletler ücretli olmaya devam edecek. 2018’den bu yana hazırlanan bu plan hakkında konuşan Hükümet Sözcüsü Dany Frank;

“Artık kimsenin bilet almaya ihtiyacı kalmayacak sadece kontrol esnasında geçerli bir kimlik göstermeleri gerekecek” dedi.

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden olan Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın başkenti olan Lüksemburg şehri kıtanın en yoğun trafiklerinden birine sahip.

2016 yılında yapılan bir çalışmada sürücülerin trafik sıkışıklığı nedeniyle ortalama 33 saat kaybettikleri tespit edilmişti. Başkentin nüfusu 110 bin olmasına rağmen, çalışmak için şehre her gün 400 bin kişi geliyor. Öte yandan her gün 200 bin kişi Fransa, Belçika ve Almanya gibi komşu ülkelerden çalışmak için Lüksemburg’a seyahat ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL