SEYAHAT

Lefkoşa’nın Tarihi!

Şehrin bilinen en eski adı “Lidra”dır. Lefkoşa, tarih boyunca feodal beylerden krallıklara kadar pek çok topluluğun hakimiyetine girmiş önemli bir şehir olmuştur. Şehirde 15. yüzyılın sonlarına kadar bilinen en önemli..

Lefkoşa’nın Tarihi!

Şehrin bilinen en eski adı “Lidra”dır. Lefkoşa, tarih boyunca feodal beylerden krallıklara kadar pek çok topluluğun hakimiyetine girmiş önemli bir şehir olmuştur. Şehirde 15. yüzyılın sonlarına kadar bilinen en önemli topluluk Lüzinyan Krallığı olmuştur. 1489-1570 yılları arasında ise Venedikliler bölgede hüküm sürmüştür. 370 yıllık Osmanlı hakimiyetinin ardından ise 1878-1960 yılları arasında şehirde İngiliz sömürgesi var olmuştur.

Türkler ve Ermeniler arasında zamanla ortaya çıkan etnik çatışmalar 1956 yılında zirveye çıkmış ve ilk kez Türkler ile Rumların bulunduğu mahalleler arasında sınır mahiyetinde tel örgüler çekilmiştir. Tel örgülerin kuzey bölgesine Türkler, güney tarafına ise Rumlar kaçmıştır. 1963 senesinde ise şehirde “yeşil hat” belirlenerek şehrin tam olarak ikiye bölünmesi sağlanmıştır.

1974 tarihinde gerçekleştirilen askeri harekat neticesinde Kızılbaş, Kaymaklı ve Kermiya’daki alanlar Kuzey Kıbrıs Türklerin kontrolüne geçti. İki bölge arasında ilk kapı olan Lidra Palas 2003 tarihinde açılmıştır. Sonrasında da Metehan ve Lokmacı kapıları araç, mal ve insan geçişine açılmıştır. Günümüzde bu üç kapıdan iki bölge arasında kontrollü geçişler sağlanmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL