SEYAHAT

Küçük olduğuna bakmayın, keyfi çok büyük!

Çin’in kanallarıyla ünlü, mistik şehri Zhouzhuang, ülkenin en eski su şehri olarak biliniyor. Daracık kanallar boyunca uzanan tek katlı beyaz evlerle bezeli bu küçük kent, Şangay’a sadece 60 kilometrelik mesafede..

Küçük olduğuna bakmayın, keyfi çok büyük!

Çin’in kanallarıyla ünlü, mistik şehri Zhouzhuang, ülkenin en eski su şehri olarak biliniyor. Daracık kanallar boyunca uzanan tek katlı beyaz evlerle bezeli bu küçük kent, Şangay’a sadece 60 kilometrelik mesafede bulunuyor ve bu da Çin’i keşfe çıkan gezginler için bölgeyi daha da cazip hale getiriyor. Zhouzhuang’da kanalların üzerinde birbirinden güzel on dört farklı köprü var ama bunların en çok ilgi çekeni Shide ve Yong’an Köprüsü’nden oluşan İkiz Köprüler (Shuang qiao). Bu iki küçük köprü, kasabanın kendisi gibi küçük, hatta minik bile denebilir ama huzurlu kentin sembolü olarak görülmelerine bakılırsa tartışmasız bir manevi büyüklüğe sahipler.

Tarihi dokuz yüz yıldan fazla olan şehirde günlük hayatın neredeyse tamamı su üzerinde akıyor. Kanallarda çamaşır yıkayan kadınlar, tekneler aracılığıyla gerçekleştirilen alışverişler ve gece-gündüz fark etmeksizin sandallarla yapılan gezintiler yerel halkın doğal rutini. Bu anlamda Zhouzhuang, geleneksel Çin kültürünü birebir gözlemlemek isteyenler için de kesinlikle harika bir yer!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL