SEYAHAT

Küçük adada tek ev!

Ev sahipleri tarafından şehir hayatından kaçmak için kullanılan haftasonu evi, kıyıya 100 metre mesafede küçük bir adada yer alıyor. Norveç’in liman kenti Alesund’da konumlanan Straume House, Knut Hjeltnes Architects tarafından tasarlandı. ​Ada üzerinde bulunan son bina..

Küçük adada tek ev!

Ev sahipleri tarafından şehir hayatından kaçmak için kullanılan haftasonu evi, kıyıya 100 metre mesafede küçük bir adada yer alıyor. Norveç’in liman kenti Alesund’da konumlanan Straume House, Knut Hjeltnes Architects tarafından tasarlandı.


​Ada üzerinde bulunan son bina yaklaşık 30 yıl önce şiddetli bir fırtınada yıkılmış. Eski yapı ile aynı oranlara sahip yeni bina, sert hava koşullarına dayanacak şekilde bir kale gibi inşa edildi.

Çok amaçlı kullanılan çatı arası ile birlikte üç katlı olan ev, 149 metrekare alana sahiptir. Karada inşa edilen prefabrik ev, bir mavna üzerinde adaya sevk edildi ve vinç ile yerleştirildi. Tatil evinin taşıyıcı sistemi yedi çelik çerçeveden oluşuyor. Bu çerçevelere dört ahşap kutu asılmıştır. Ada evinin cepheleri, istenildiği zaman açılabilen, menteşeli ve sürgülü 17 hareketli ahşap panelden oluşuyor.


Zemin katta, mutfak ve oturma bölümünden oluşan açık planlı yaşam alanı bulunuyor. Üst kattaki yatak odaları ve banyolarda ahşap kutuların içine yerleştirilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL