SEYAHAT

Küba’da Gezilecek yerler!

Küba, Karayipler’de bulunan şahane bir ada ülkesidir. Renkli kültürü, tarihi ve turistik yerleri ile tanınan Küba’nın gezip görmeniz gereken yerlerini yazımızda bulabilirsiniz. Old Havana Başkent Havana’ya bağlı 15 semtten biri..

Küba’da Gezilecek yerler!

Küba, Karayipler’de bulunan şahane bir ada ülkesidir. Renkli kültürü, tarihi ve turistik yerleri ile tanınan Küba’nın gezip görmeniz gereken yerlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Old Havana

Başkent Havana’ya bağlı 15 semtten biri olan Old Havana (Eski Havana) bölgesinde yaklaşık 100 bin nüfus yaşamaktadır. Başkentin en kalabalık ilçelerinden biri olan bölge orijinal Havana şehir surlarının içerisinde mükemmel bir bölgedir. 1982 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Havana, Vieja Havana Körfezi’nde 1519’da İspanyolların gayretleriyle oluşturulmuştur. Bölge dar sokakları, ibadethaneleri, binlerce tarihi ve rengarenk yapılarıyla dikkat çekmektedir. Küba’nın en turistik yerlerinden biri olan Old Havana’da gezerek şehrin büyüsüne kapılanlar kervanına katılmalısınız.

Morro Kalesi

Bu kale Havana Körfezi’nin ağzını tehlikelere karşı müdafaa etmek amacıyla oluşturulmuştur. İtalyan mühendisi Juan Bautista Antonelli tarafından yapılan kale 1589 yılında açılmıştır. Önceleri İspanyolların kontrolü altında bulunan yapı, 1762 yılında İngilizler tarafından ele geçirilse de 1 yıl sonra gerçekleştirilen anlaşmayla İspanyollara iade edildi. Duvarları çok iyi korunarak günümüze kadar getirilen kale, Küba’nın tarihi yerlerindendir.

Havana Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Küba’nın sömürge yıllarından çağdaş döneme kadar ortaya konulan sanat eserlerinin sergilendiği güzel sanatlar müzesidir. 23 Şubat 1913’te kurulan müze, 1954 yılında Rodriguez Pichardo tarafından tasarlanan Güzel Sanatlar Sarayı’nda hizmetini devam ettirmektedir. Kurumda Rene Portocarrero, Wifredo Lam, Rita Lonja, Leopoldo Romanach, Víctor Manuel Federico Beltran gibi sanatçıların çizim ve heykel çalışmaları büyük ilgi görmektedir. Havana Ulusal Sanat Müzesi Küba gezisine çıkan sanatseverlerin ilk ziyaret noktalarından biri olmaya devam ediyor.

Che Guevara Mozolesi

Ülkenin Santa Clara kentinde Che Guevara ve silah arkadaşlarının naaşının bulunduğu anıtmezardır. Dünyanın birçok yerinde özgürlük isteyenlerle beraber ‘gerilla mücadelesi’ veren ve yakın tarihin en önemli isimlerinden biri haline gelen Che, Arjantinli bir doktordur. Küba’daki devrime yaptığı katkılarla tanınan Che Guevara böyle bir anıtla onurlandırılmıştır. 1967’de Bolivya’da özgürlik mücadelesi veren gerillalarla beraber dönemin Bolivya Devlet Başkanı Rene Barrientos Ortuno’nun emriyle öldürülmüştür. 1997 yılında Che’nin cansız bedeni Küba’ya getirilerek bir mozole inşa edildi. Che’nin arkadaşları ile beraber yattığı mozolenin başında elinde tüfekle tam 22 metre boyundaki bronz bir heykeli bulunuyor. Dünya yakın tarihe damgasını vuran Che Guevara’ya adanmış bu müze, Küba’nın görülecek yerlerindendir.

El Capitolio

1959 yılında Küba Devrimi sonrasına kadar Küba hükümet binası olarak hizmet vermiştir. Şu andaysa Küba Bilim Akademisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1926 ve 1929 seneleri arasında inşa edilen El Capitolio binası mimarlar Raul Otero ve Eugenio Rayneri Piedra tarafından tasarlanmıştır. Küba gezi rehberinizde yer alması gereken bina Neo-Klasik ve Art Nouveau mimari sitilleriyle oluşturulmuştur ve yaklaşık 92 metre yüksekliğe sahiptir. Bu rakam El Capitolio’yu 1950’lere kadar Küba’nın en yüksek binası yapmıştır.

Jose Marti Anıtı

Başkent Havana’nın Vedado bölgesinde Devrim Meydanı’nın kuzey kısmında yer alan Küba’nun ulusal kahramanlarından biri olan Jose Marti’ye adanmış bir anıttır. İnşasına Jose Marti’nin 100. doğum yılı 1953’te başlanan anıt ve 1958 yılında tamamlanmıştır. Yıldız şeklindeki anıt kule, tam 109 metre yüksekliğe sahiptir. Mimar Raoul Otero de Galarraga’nın önderliğinde oluşturulan yapının yanında Jose Marti’nin bir de heykeli bulunuyor.

San Pedro de la Roca Kalesi

Giovanni Battista Antonelli’nin tasarladığı kale ülkenin Santiago de Cuba kentinde yer almaktadır. Şehrin 10 km güneybatısında deniz kıyısında bulunan kale, 1638 ve 1700 yılları arasında tamamlanmıştır. Korsanların baskınlarına karşı kenti korumak amacıyla oluşturulan kale kısmen başarılı olmuştur. 1960’lı yıllarda aslına uygun şekilde restore edilen kale, 1997 yılında UNESCO tarafından İspanyol-Amerikan askeri mimarisinin en iyi korunan yapılarından biri olarak gösterildi ve Dünya Mirasları Listesi’ne alındı. Küba gezisinde bu mükemmel kaleyi mutlaka görmelisiniz.


Havana Katedrali

Ülkede bulunan 11 Roma Katolik kilisesinden biridir. 1748 ve 1777 seneleri arasında inşa edilen manevi yapı, Barok mimari usulüyle oluşturulmuştur ve Küba’da bu stilin en eşsiz eseri olarak tanınmaktadır. Old Havana bölgesinde yer alan yapı başkentin Başpiskoposluk merkezidir. Asimetrik çan kuleleri ile dikkat çeken tarihi katedral başkentin en önemli simgelerindendir. 1982 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmiştir.

San Carlos De Borromeo Katedrali

Küba’nın Matanzas kentinde bulunan bir Katolik kilisesidir. Küba’nın turistik yerlerinden biri olan katedral Matanzas’ın başpiskoposluk merkezi olarak hizmet vermektedir. Katedralin yapımına 1693 yılında başlanmış ve 1750 yılında bitirilmiştir. Tavanı, freskleri ve kubbesiyle zarif bi görüntü çizen kutsal yapı kentin işlek bölgelerinden Milanes ve Independence Sokakları arasında yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL