SİNEMA

Kostümleriyle ön plana çıkmış filmler!

Bazı filmler vardır ki yalnızca konusuyla değil, kostümleriyle de bizleri kendine hayran bırakır. İşte en etkileyici kostümlere sahip olan filmler. Bright Star, 2009 Kostüm tasarımcısı: Janet Patterson Filmde kullanılan kostümler,..

Kostümleriyle ön plana çıkmış filmler!

Bazı filmler vardır ki yalnızca konusuyla değil, kostümleriyle de bizleri kendine hayran bırakır. İşte en etkileyici kostümlere sahip olan filmler.

Bright Star, 2009

Kostüm tasarımcısı: Janet Patterson

Filmde kullanılan kostümler, yalnızca kişilerin karakterlerini yansıtmakla kalmıyor aynı zamanda duyguları ve düşünceleri hakkında da bilgi veriyor. Şair Keats’in yaşamını konu edinen film, 1818 yılında Londra’da geçiyor. O zamanlar henüz yirmi üç yaşında olan Keats, genç komşusu Fanny Brawne ile gizli bir aşk yaşamaktadır. İkilinin arasındaki aşk giderek kök salar ve güçlenir. Ancak karşılarında, üstesinden gelinmesi zor engeller vardır. Fanny’nin annesi de bu engellerden biridir. Öte yandan Keats’in de bir hastalığı olduğu ortaya çıkar. Ünlü İngiliz şairin hayatına ışık tutan bu filme bayılacaksınız.

The King’s Speech, 2010

Kostüm tasarımcısı: Jenny Beavan

Neredeyse 70 yıl önce yaşanan bir olayı konu edinen filmde elbette çok özel kostümler ve kıyafetler kullanılmış. Hatta kıyafetlerin birçoğu kostümlerden değil, o döneme ait orijinal parçalardan oluşuyor. İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini konu edinen film, Oscar ödüllerine 12 dalda aday gösterildi. Film, V. George’un ölümünün ardından Frederick Arthur George’un ağabeyi Edward’ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı Albert Frederick Arthur George’a devretmesiyle başlıyor. Tahtın yeni sahibi olan Albert Frederick Arthur George, kekemelikle mücadele etmektedir. Halka hitap ederken sorunlar yaşayan kral, çocukluğundan beri başına dert olan bu problemi yenmek zorundadır. Bunun üzerine Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer.

Jane Eyre, 2011

Kostüm tasarımcısı: Michael O’Connor

Baştan aşağı özel kostümlerle donatılan filmde, Mia Wasikowska’nın karakteri için özel iç çamaşırları bile tasarlandı. Yönetmen, bu konuda oldukça istikrarlı bir tutum sergiledi. Film ise 10 yaşındayken öksüz kalan ve mutsuz bir çocukluk geçiren Jane Eyre’in hayatını konu ediniyor. Babasının öldüğünü zanneden Jane, kendisine köle gibi davranan halasının isteği üzerine oldukça katı kurallara sahip olan bir yatılı okula gönderilir. Bu okulda on yılını geçiren Jane, mezun olur ve orada öğretmenlik yapmaya başlar. Ardından Edward Rochester’ın malikânesinde çocuklara mürebbiyelik yapması istenir. Burada Bay Rochester’la karşılaşan Jane, git gide büyüyen bir dostlukla birlikte ona aşık olmaya başladığını anlar. Nihayet aradığı mutluluğu bulduğunu sanan Jane’in hayalleri Bay Rochester’ın sırrıyla yerle bir olacaktır.

Les Misérables, 2012

Kostüm tasarımcısı: Paco Delgado

Film boyunca 50 kişilik bir kostüm ekibiyle çalışan Paco Delgado, en ufak detayı bile atlamadı. Film oldukça uzun bir dönemi kapsıyor, 1815-1848, dolayısıyla detaylı bir kostüm çalışması gerektiriyor. 19. Yüzyılın Fransa’sında yaşananları konu edinen film, yıkılan hayaller, kalp kırıklıkları, tutkular ve fedakarlıklar üzerine kurulu. Jean Valjean olarak bilinen 24601 nolu mahkum, hapishaneden çıkar. Kendisine yeni bir hayat kurmak ister ancak müfettiş Javert’in gölgesi onu daima takip etmektedir. Jean Valjean, Fantine’in kızı Cosette ile ilgilenmeyi kabul eder ve ikisinin de hayatı tamamen değişir. Fransız Devrimi’nden sonra yaşananları anlatan film, acı gerçekleri de gözler önüne seriyor.

TIW-03906.NEF

The Invisible Woman, 2013

Kostüm tasarımcısı: Michael O’Connor

19. Yüzyılda resmedilen tabloları ve çekilen fotoğrafları detaylı bir şekilde inceleyen ekip, oldukça başarılı bir kostüm çalışması gerçekleştirdi. O yıllarda insanların sık sık kıyafet değiştirmesi, normal karşılanan bir durum değildi. Bunun yerine aynı kıyafetleri farklı aksesuarlarla kombinlemeyi tercih ediyorlardı. Kostüm ekibi de bu düşünceyi benimsedi ve aynı kıyafetleri farklı aksesuarlarla kombinledi. Film kariyerinin en parlak günlerini yaşayan Charles Dickens’ın yaşadıklarını konu ediniyor. Ünlü yazara büyük bir aşkla bağlı olan bir kadın, yazarın ölümüne kadar onun gizli sevgilisi olarak kalacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL