MEKANLAR SEYAHAT

Kız Kulesi karantina hastanesi olarak kullanılmış!

İstanbul denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Kız Kulesi, birçok insanın en güzel anılarına şahitlik yapan bir sembol olarak dikkat çekiyor. Özellikle koronavirüs salgınının konuşulduğu bugünlerde, Kız Kulesi’nin 1800’lü..

Kız Kulesi karantina hastanesi olarak kullanılmış!

İstanbul denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Kız Kulesi, birçok insanın en güzel anılarına şahitlik yapan bir sembol olarak dikkat çekiyor. Özellikle koronavirüs salgınının konuşulduğu bugünlerde, Kız Kulesi’nin 1800’lü yıllarda kolera ve veba salgınlarında karantina hastanesi olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Kule; farklı zamanlarda radyo istasyonu, fener ve savunma amaçlı da kullanıldı.

Türkiye’nin birçok yerinde koronavirüse karşı önlemler alınıyor. Geçmiş yüzyıllarda karantina amacıyla kullanılan Kız Kulesi de salgının hayatı etkilediği bu günlerde tekrar akıllara geldi.

Kız Kulesi’nin 1800’lü yıllarda yaşanan kolera ve veba salgınlarında karantina hastanesi olarak kullanıldığı biliniyor.

İstanbul Boğazı’nın incilerinden Kız Kulesi, koronavirüs kısıtlamalarının olduğu bu günlerde köklü tarihi geçmişiyle ön plana çıkıyor.

Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan Kız Kulesi tarihin akışı içinde; ticari gemilerden vergi toplama, savunma, fener, radyo istasyonu olarak kullanılmasının yanı sıra kolera salgını ve veba salgını zamanında da karantina hastanesi olarak birçok farklı amaç için kullanıldı.

Kız Kulesi, 1830-1831’de kolera salgınının şehre yayılmaması için karantina hastanesine dönüştürüldü. Daha sonra 1836- 1837’de görülen ve 20-30 bin kişinin öldüğü veba salgını sırasında hastaların bir kısmı Kız Kulesi’nde kurulan hastanede tecrit edildi. Kız Kulesi’nde tesis edilen bu hastanede uygulanan karantina ile salgının İstanbul’a yayılması önlenmiş oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL