MEKANLAR SEYAHAT

Kız Kulesi hakkında ilginç bilgiler!

Ülkemizin en önemli yapılarından biri olan Kız Kulesi, M.Ö. 400’lü yıllarda inşa edilmiştir. Bu içeriğimizde sizler için Kız Kulesi hakkında ilginç bilgileri derledik. Avrupalı tarihçiler Kız Kulesi’ne “Leander Kulesi” adını..

Kız Kulesi hakkında ilginç bilgiler!

Ülkemizin en önemli yapılarından biri olan Kız Kulesi, M.Ö. 400’lü yıllarda inşa edilmiştir. Bu içeriğimizde sizler için Kız Kulesi hakkında ilginç bilgileri derledik.

Avrupalı tarihçiler Kız Kulesi’ne “Leander Kulesi” adını vermişlerdir. Aynı zamanda bu kulenin bir de “Damalis” ismi bulunmaktadır. Bu isim ise Atina şehrinin kralı olan Kharis’in karısının isminden gelmiştir.

Kız Kulesi’nin bulunduğu yer bir adadır. Salacak açıklarında bulunmaktadır. Kız Kulesi İstanbul’un fethinden önce yapılmıştır. Ayrıca Üsküdar ilçesinde Bizanslılardan kalan tek yapı Kız Kulesi’dir.
Kız Kulesinin bir tarafında geniş bir sarnıç vardır.

Kız Kulesi, Salacak’a yaklaşık 150 metre uzaklıkta bulunmaktadır.
Kız Kulesi’nin boyu yaklaşık 18 metredir. Ayrıca Kız Kulesi, 5 kattan oluşmaktadır. Kız Kulesi, bu zamana kadar çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Kız Kulesi, bir süre hapishane olarak bile kullanılmıştır.
Kız Kulesi’nin yapılış amacı İstanbul Boğazı’nın savunmasını sağlamaktı. Sonrasında ise düşman gemilerini gözetleme ve gümrük kapısı olarak kullanılmıştır.

Kulenin yanındaki fener 3 saniyede bir yanarak 4 kilometre uzaklıktan görülebilecek şekilde kırmızı ışık vermektedir. 1719 yılında bir yangın sonucu telef olan bu Kız Kulesi, Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından tekrar restore edilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL