SİNEMA

Kış Temalı Filmler!

Eve kapanıp film izlemek genellikle kış aktivitesi gibi görünse de yaz sıcaklarından bunalan pek çok kişi de dışarı çıkmaktansa evde film izlemeyi tercih ediyor. The Shining / Cinnet – 1980..

Kış Temalı Filmler!

Eve kapanıp film izlemek genellikle kış aktivitesi gibi görünse de yaz sıcaklarından bunalan pek çok kişi de dışarı çıkmaktansa evde film izlemeyi tercih ediyor.

The Shining / Cinnet – 1980
Jack Nicholson’un eşsiz oyunculuğu ile taçlanan Stanley Kubrick’in “The Shining” filmi, bildiğiniz gibi çetin kış şartlarında geçiyordu. Öyle ki, yoğun kar nedeniyle 100 metre öteye gitmek bile mümkün değildi. Filmin konusu ise şöyle; Jack Nicholson’un canlandırdığı Yazar Jack Torrance, kış sezonunda yoğun kar yağışı nedeniyle kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınır. Daha sonrasında ise metafiziksel olaylar yaşanmaya başlar. Korku, gizem ve gerilim unsurlarının hepsini içinde bulunduran The Shining, mutlaka izlenmesi gereken klasiklerden biri.

Fargo – 1996
Sinema dünyasının önde gelen isimlerinden Coen kardeşlere büyük bir şöhret kazandıran Fargo’da borçlarını ödemek üzere eşini kaçırıp kayınpederinden fidye isteyen bir adam ve başından geçenler anlatılıyor.


The Ice Storm / Buz Fırtınası -1998
Kevin Kline, Joan Allen gibi isimlerin rol aldığı yönetmenliğini ise Ang Lee’nin üstlendiği “The Ice Storm” da, 1973 yılının Şükran Günü’nün ardından 4 kişilik bir ailenin hem kendi içlerinden hem de birbirleriyle yaşadıkları problemler konu alınıyor.


Frozen River / Donmuş Irmak – 2008
2008 yapımı film, konu itibariyle Kanada’nın Amerika sınırına yakın bir yerde geçiyor. Bu nedenle kış manzaralarına bolca şahit oluyorsunuz. Sizi ilk dakikada içine çekecek filmde, hayatlarını kazanabilmek için iki kadının yasadışı göçmen taşıması ve başlarından geçen olaylar anlatılıyor.


Transsiberian / Sibirya Ekspresi – 2008
Emily Mortemer, Kate Mare, Wood Harrelson gibi isimlerin başrolünde olduğu Transsiberian, psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Filmde evli ama mutsuz bir çift olan Roy ve Jessie’nın Çin’den Rusya’ya giden bir trende başka bir çiftle karşılaşmalarıyla olaylar gelişiyor.


The Way Back / Özgürlük Yolu – 2010
2010 yapımı The Way Back, bir Sovyet esir kampından kaçarak kışın ortasında Sibirya’dan Hindistan’a 6 bin kilometre yürüyen bir grup esiri konu alıyor. İzlerken zaman zaman duygulanacağız zaman zaman gerileceğiniz bu film, bir Sovyet Gulag’dan kaçtığını ve özgürlüğüne 4 bin mil yürüdüğünü iddia eden eski Polonya savaş esiri Sławomir Rawicz’in hatırası The Long Walk’tan esinlenilerek çekilmiş.


Hateful Eight – 2015
Efsane yönetmen Quentin Tarantino’nun hem yazıp hem yönettiği Hateful Eight, Wyoming şehrinin dondurucu kışında geçiyor. İç savaşın üzerinden biraz zaman geçmesinin ardından, yakaladığı kanun kaçağıyla bir mola yerine sığınan ödül avcısının başından geçenler konu alınıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL