MEKANLAR SEYAHAT

Kendi kendine yeten taş ev

1850’lerde inşa edilen taş ahır, yenilenerek, tamamen sürdürülebilir, konforlu bir kır evine dönüştürüldü. İsviçre’nin en küçük belediyesi olan Corippo’da bulunan Casa Lucciola’nın yenileme projesi, mimarlık ofisi Rafael Schmid Architekten tarafından..

Kendi kendine yeten taş ev

1850’lerde inşa edilen taş ahır, yenilenerek, tamamen sürdürülebilir, konforlu bir kır evine dönüştürüldü. İsviçre’nin en küçük belediyesi olan Corippo’da bulunan Casa Lucciola’nın yenileme projesi, mimarlık ofisi Rafael Schmid Architekten tarafından yapıldı.

Eskiden ahır olarak kullanılan, biri büyük diğeri küçük yanyana iki taş yapıdan oluşan çevre dostu evin toplam alanı 68 metrekaredir. Yapıların zemin katında, büyük olanda açık mutfaklı salon, küçük olanda ise banyo yer alıyor, her ikisinin üst katında ise yatak odası bulunuyor.

Şebekeden bağımsız ev tamamen kendi kendine yetiyor. Elektrik güneş panelleri ile üretiliyorken, su da doğrudan evin yanından akan bir tatlı su kaynağından geliyor.

Sürdürülebilir ev tasarımı, doğa ile etkileşimi kucaklarken, günümüz yaşam tarzını kırsalda destekliyor. İç mekan boyunca, basitlik hissi ve davetkar bir ortam sağlamak için tüm yüzeylerde kullanılan ahşap paneller gibi basit bir malzeme paleti seçildi. Taş evin iç mekanları oldukça dar olduğundan, evin her santimi depolama alanı olarak düzenlendi. Özellikle merdiven altındaki dolapların gerçekten işe yarar, uygun bir çözüm olduğu uygulamada açıkca görülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL