MEKANLAR SEYAHAT

Kayanın altındaki dünya!

İnsanlık tarihinde geçmişi oldukça eskilere dayandığı rivayet edilen Setenil de las Bodegas, İspanya’da ün kazanan doğal bir köy. O kadar doğal ki, bütün köy bir kayalığın altına inşa edilmiş ve tarihi..

Kayanın altındaki dünya!

İnsanlık tarihinde geçmişi oldukça eskilere dayandığı rivayet edilen Setenil de las Bodegas, İspanya’da ün kazanan doğal bir köy. O kadar doğal ki, bütün köy bir kayalığın altına inşa edilmiş ve tarihi de bu andan itibaren başlamış.

Minik ve sıcak bir köy olan Setenil de las Bodegas doğal alanıyla diğer köylere alternatif… İşte Setenil de las Bodegas ile ilgili ilginç bilgiler.

Setenil de las Bodegas, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden nüfusu en fazla olan Endülüs bölgesinin Cádiz iline bağlı Sierra de Cádiz ilçesinde yer alıyor.Cádiz şehrinin kuzeydoğusunda yer alan, Rio Trejo Nehri’nin aşındırdığı bir hat üzerine kurulu Setenil de las Bodegas’da yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor.

Setenil de las Bodegas oldukça eski bir yerleşim yeri. Öyle ki insanların burada tarih öncesi zamanlardan beri yaşadığı tahmin ediliyor.Bu bilginin geçerli kabul edilmesinin sebebi; yaşama elverişli ve korunaklı olması.

Tepesinin büyük bir kayadan oluşmasından ötürü baştan sonra bir ev yapmaya gerek yok Setenil de las Bodegas’da, bir ön cephe ve duvarların olması yeterli.Yaz-kış fark etmeksizin cazip olan bu evler; yazın aşırı sıcak olmuyor, kışın da aşırı soğumuyor.

Setenil de las Bodegas sakinleri bir kayanın altında yaşıyor olsa da, yaşam biçimlerinin diğer insanlardan farklı olduğunu söylemek yanlış olur.Setenil de las Bodegas sakinleri bir kayanın altında yaşıyor olsa da, yaşam biçimlerinin diğer insanlardan farklı olduğunu söylemek yanlış olur. Özellikle Endülüs şarabı, balı ve zeytinyağının bölgedeki en iyi ürünler olduğundan bahsetmek gerek. En yoğun turistik zamanlarını ilkbahar ve yaz döneminde geçiren köyde özellikle hafta sonları restoran ve kafelerde boş yer bulmak zorlaşıyor.

Latince ‘septem nihil’ demek olan ‘Setenil’ ‘yedi kez hayır’ anlamına geliyor.Bu ismin ortaya çıkış hikayesi ise dönemin Katoliklerin bölgeyi Endülüslerden 7 kez almaya kalkmasına ithafen konulmuş.

Kayaların altındaki serin alanlar, üretilen yerel gıdaları geniş alanda rahatça saklayabildiği için ismin sonuna, ambar anlamına gelen ‘Bodegas’ ekleniyor.

Kaynak: lonely planey, listelist

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL