Aktüel

Kate Winslet kimdir?

Kate Winslet, 5 Ekim 1975 yılında Reading, Berkshire, İngiltere’de doğdu. 11 yaşında Redroofs Stage School’da oyunculuk eğitimi alan Kate Winslet’in annesi, babası ve kardeşleri de oyunculuk yapmaktadır. Ayrıca anneannesi ve..

Kate Winslet kimdir?

Kate Winslet, 5 Ekim 1975 yılında Reading, Berkshire, İngiltere’de doğdu. 11 yaşında Redroofs Stage School’da oyunculuk eğitimi alan Kate Winslet’in annesi, babası ve kardeşleri de oyunculuk yapmaktadır. Ayrıca anneannesi ve dedesi de oyuncuydu.

Kariyerinin ilk adımlarını 11 yaşındayken attı

11 yaşındayken bir reklamda oynayan Kate Winslet, böylece oyunculuk kariyerinin ilk adımlarını atmış oldu. 90’lı yıllarda ise TV dizilerinde rol alarak tecrübe kazandı. 1994 yılında ise Peter Jackson’ın yönettiği Cennet Yaratıkları (Heavenly Creatures) filminde aldığı rol ile kendine has bir izleyici kitlesi oldu. Daha sonra 1995 yapımı Aşk ve Yaşam (Sense and Sensibility) filmindeki performansıyla ilk kez Oscar’a aday oldu ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 1996 yılında Jude ve Hamlet isimli filmlerde de rol aldı.

1996’da en güzel insanlar listesinde yer aldı

Kate Winslet, 1996 yılında People dergisi tarafından Dünyanın En Güzel 50 İnsanı listesine seçildi. Güzel oyuncu, bu listede 42. sırada yer aldı.

Titanik filmi ile gelen şöhret

Kate Winslet, 1997 yapımı Titanik filminde aldığı rol ile tekrar Oscar’a aday oldu. Bununla birlikte şöhreti ülke sınırlarını aştı ve dünyaca tanınan bir oyuncu haline geldi. Kariyerinin devam eden yıllarında Anna and the King ve Shakespeare in Love gibi yapımlarda oynamayı reddetti ve bağımsız filmlerde rol almayı tercih etti. 1998-99 yıllarında Korkunç Muzur (Hideous Kinky) ve Kutsal Duman (Holy Smoke) adlı filmlerde rol aldı.

Üç çocuk annesi olan Kate Winslet, üç evlilik yaptı

Sahne Sanatları bölümünden mezun olan Kate Winslet, üç kez evlendi. İlk evliliğini 1998 yılında Korkunç Muzur (Hideous Kinky) filminin setinde tanıştığı Jim Threapleton ile yaptı. Bu evlilikten bir kız çocuğu oldu. 2001 yılında Jim Threapleton ile boşanan Kate Winslet, 2003 yılında dünyaca ünlü yönetmen Sam Mendes ile evlendi. Bu evlilikten bir erkek çocuğu oldu. 7 yıl süren birlikteliğin ardından ünlü çift 2010 yılında boşandı. Kate Winslet, son olarak 2012 yılında gizli bir törenle Ned Rocknroll ile evlendi ve 2013 yılında en küçük çocuğunu dünyaya getirdi.

2008 yılında sadece aday olmadı, aday olduğu ödülleri de kazanmayı başardı

2008 yılında Okuyucu (The Reader) filmindeki Hanna Schmitz rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve Hayallerin Peşinde (Revolutionary Road) filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre ödüllerini aldı. Aynı zamanda Okuyucu (The Reader) filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.

Ünlü oyuncu ayrıca birçok rekor kırdı

Winslet, 22 yaşındayken iki Oscar adaylığı elde etme başarısı göstermiş ve bunu yapabilen en genç oyuncu olmuştur. Bununla birlikte 6 kez Oscar’a aday olmayı başaran en genç oyuncudur. Ayrıca Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aynı yılda kazanan üç oyuncudan biridir.

Kazandığı ödüller

Kate Winslet kimdir öğrendiğimize göre başarılarına bakalım… Yetenekli aktris, Titanik, Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) ve Tutku Oyunları (Little Children) filmleri ile En İyi Kadın Oyuncu, Iris, Aşk ve Yaşam (Sense and Sensibility) filmleriyle de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi. Ayrıca aynı filmler ile Altın Küre ödüllerinde de beş adaylığı bulunuyor. Bununla birlikte Okuyucu (The Reader) filmi ile hem Oscar hem Altın Küre, Hayallerin Peşinde (Revolutionary Road) filmiyle de Altın Küre kazandı.

Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü (A Christmas Carol) adlı animasyon filminde seslendirme yaptı. Film için yazılan What If isimli şarkıyı söyledi ve single albüm çıkardı. Bu şarkı ile Grammy ödülü kazanmayı başardı. Ayrıca İngiltere müzik listelerinde ilk 10’a girdi.

Ünlü oyuncu kariyeri boyunca 6 kez Oscar’a, 11 kez Altın Küre’ye aday oldu. 1 kez Oscar ve 4 kez Altın Küre kazandı. Toplamda ise 113 adaylığı ve 70 ödülü bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL