MEKANLAR SEYAHAT

Karbon konut projesi hayata geçiyor!

Birleşik Krallık ülkelerinden Galler, etkileyici bir projeyi hayata geçiriyor. Ülkenin bir kasabasına yapılacak olan yerleşim yeri, gerçek sıfır karbon sınıfında olacak. Yerleşim yeri, bir yandan kendi enerjisini üretecek, diğer yandan..

Karbon konut projesi hayata geçiyor!

Birleşik Krallık ülkelerinden Galler, etkileyici bir projeyi hayata geçiriyor. Ülkenin bir kasabasına yapılacak olan yerleşim yeri, gerçek sıfır karbon sınıfında olacak. Yerleşim yeri, bir yandan kendi enerjisini üretecek, diğer yandan da ülkenin genel karbon emisyon değerini düşürecek.
Söz konusu proje, ilk etapta 35 binadan oluşuyor.

Ancak proje tamamlandığı zaman, toplamda 100’den fazla binanın inşası gerçekleşmiş olacak. 8 milyon sterlin değerindeki proje kapsamında inşa edilecek binalar, çok büyük çapta yenilenebilir enerji ve güneşi kullanacak. Proje kapsamında evlerin çatıları, güneş panelleriyle dolu olacak ve her ev, elektrik motorlu araçları şarj edecek ekipmana sahip olacak.

Evlerin ısıtma sistemi, inşa edilen binaların tümünü kapsayan merkezi bir sistem olacak.
Projenin etkileyici yanlarından bir tanesi de, evler aracılığıyla üretilecek olan enerjinin ülke geneline dağıtılacak olması. Yani Pontardawe, bir yandan kendi enerjisini üretirken diğer yandan da ürettiği enerjinin fazlasını, Galler’in diğer bölgelerine satacak. Üretilecek elektrik enerjisinin, bölge halkının ömür boyunca elektrik faturası ödemeyecek kapasitede olacağı öngörülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL