Aktüel VİDEOLAR

Karantinada Çekilen Kısa Filmi Yayında!

Gênco ve Di Navberê De gibi beğeni kazanan filmlerle tanınan Ali Kemal Çınar’ın karantina sürecinde evinden çektiği kısa filmi Dilop yayımlandı. İlk olarak prömiyerini Antalya Film Festivali’nde yapan 2013 yapımı..

Karantinada Çekilen Kısa Filmi Yayında!

Gênco ve Di Navberê De gibi beğeni kazanan filmlerle tanınan Ali Kemal Çınar’ın karantina sürecinde evinden çektiği kısa filmi Dilop yayımlandı.
İlk olarak prömiyerini Antalya Film Festivali’nde yapan 2013 yapımı Kurte Film‘le bir çıkış yakalayan Ali Kemal Çınar, daha sonra 2015 yapımı Veşartî ile karşımıza çıkmış ve bu filmle !f Keş!f Ödülü’nü kazanmıştı. Çınar, ilk Kürt süper kahraman filmi olarak adledilen Gênco ile 2017 yılında Ankara Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanırken, amatör bir ruhla çektiği filmleriyle kendince bir sinema dili yaratmayı da başardı.

Çınar’ın Gênco’dan sonra çektiği 2018 yapımı Arada – Di Navberê De, 38. İstanbul Film Festivali’nin Yarışma Dışı seçkisinde gösterildi. İnsanların sosyal izolasyonun sağlanması için evlerine kapanmak zorunda kaldığı bu süreçte hem Gênco’yu hem de Di Navberê De’yi YouTube’da ücretsiz erişime açan Çınar, karantina sürecinde yeni işler üretmeye de devam etti.
25 Nisan’da Twitter hesabından karantina döneminde kısa film ve diziler çekerek dijital alan için üretimlerde bulunacağını açıklayan Çınar, her yaptığı işi YouTube üzerinden paylaşacağını duyurdu.

Bu bağlamda evinde yeni bir kısa film çeken yönetmen, Damla – Dilop ismini taşıyan bu filmi de YouTube’da ücretsiz olarak yayınladı.
Çınar’ın önceki filmlerinde olduğu gibi ailesiyle birlikte hazırladığı Dilop, mali sorunlarla boğuşan bir çifte odaklanıyor. Filmin sonunda “devam edecek” yazısının yer alması, Dilop ile başlayan bu hikâyenin yeni bir kısa filmle sürdürülebileceğini düşündürüyor.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL