MEKANLAR SEYAHAT

Karantina sırasında başvurulan sıra dışı yöntemler!

Yeni tip corona virüsten kaynaklanan Covid-19 hastalığı ile mücadele etmek için çoğu ülke sosyal mesafe önlemleri alıyor. İşte dünyanın dört bir yanından sıra dışı karantina uygulamaları… PANAMA Bine yakın corona..

Karantina sırasında başvurulan sıra dışı yöntemler!

Yeni tip corona virüsten kaynaklanan Covid-19 hastalığı ile mücadele etmek için çoğu ülke sosyal mesafe önlemleri alıyor. İşte dünyanın dört bir yanından sıra dışı karantina uygulamaları…

PANAMA

Bine yakın corona virüsü vakasının görüldüğü Orta Amerika ülkesi Panama, cinsiyete dayalı birtakım önlemler almaya karar verdi. Çarşamba gününden itibaren kadınlar ve erkekler evlerinden sadece iki saatliğine farklı saat dilimlerinde ve farklı günlerde dışarı çıkabilecekler. Pazar günleri kimse dışarı çıkamayacak.

KOLOMBİYA

Kolombiya’nın bazı kasabalarında insanlar kimlik numaralarının son hanesine göre dışarı çıkabiliyor.

Örneğin, Barrancabermeja kasabasında yaşayan kişilerden kimlik numarası 0, 7 ve 4 ile bitenler Pazartesi günleri, 1, 8 ve 5 ile bitenler Salı günleri dışarı çıkabiliyor. Bolivya’da da buna benzer bir uygulama var.

SIRBİSTAN

Sırbistan hükümeti köpekleri yürüyüşe çıkarma saatini 20:00 ve 21:00 arasına kısıtlamıştı. Ancak köpek sahiplerinin bu durumu protesto etmesi üzerine bu uygulama kaldırıldı.

Bir veteriner akşam yürüyüşlerini kaldırmanın halihazırda boşaltım sistemiyle ilgili sorunları olan köpeklerin yaşadıkları evlerdeki hijyen sorununun şiddetlenmesine yol açabileceğini söylemişti.

BELARUS

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinde sosyal mesafe önlemleri almayan liderlerden. Sosyal mesafe önlemlerini ‘virüsün etrafta uçuştuğunu görmediği için’ almayı düşünmediğini açıklayan Lukaşenko, bir buz hokeyi maçında seyircilerin olmasını ortamın soğuk olması dolayısıyla virüsün yaşayamayacağını söyleyerek savundu. Belaruslu lider aynı zamanda votka içmenin ve saunaya gitmenin virüsten koruyacağını da söylemişti.

İSVEÇ

İsveç, 4 bin 500 vakaya sahip olmasına rağmen diğer ülkelere göre daha rahat bir tavır takınan ülkelerden. Hükümet vatandaşlarının mantıklı davranacağına güveniyor ve karantina ilan etmeden vatandaşlarının doğru davranışları göstermesini bekliyor. 50’den fazla kişinin bir araya geleceği toplaşmalar yasaklandı; ancak 16 yaşından küçük çocuklar için okullar halen açık.

MALEZYA

Malezya’da hükümetin verdiği bir tavsiye büyük tepki çekti. Ülkedeki izolasyon önlemleri devam ederken kadınlara evde ‘giyinmelerini, makyaj yapmalarını ve eşlerini çok konuşarak rahatsız etmemelerini’ salık veren posterler tepkilerin üzerine kaldırıldı, hükümet özür dilemek zorunda kaldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL