Aktüel

Karantina dönemi Netflix’in ve Amazon’un hisselerine yaradı

Koronavirüs nedeniyle pek çok sektörün ve bağlantılı şirketin hisselerinin değerleri dalgalansa da iki şirketin hisseleri şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine virüs döneminde ulaştı. Netflix’in hisseleri %4 artışla 413.55 $’dan işlem görürken Amazon..

Karantina dönemi Netflix’in ve Amazon’un hisselerine yaradı

Koronavirüs nedeniyle pek çok sektörün ve bağlantılı şirketin hisselerinin değerleri dalgalansa da iki şirketin hisseleri şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine virüs döneminde ulaştı.

Netflix’in hisseleri %4 artışla 413.55 $’dan işlem görürken Amazon ise %5 artışla 2,283.32 $’ı gördü. 2020 yılında Amazon’un hisselerinde %24 artış, Netflix’inkinde ise %25 artış görüldü.

İki şirket de ilk çeyrek raporlarını bu ay içerisinde açıklayacaklar ve piyasanın beklentilerine ulaşmaları ön görülüyor. Disney, Comcast, WarnerMedia ve Apple gibi güçlü rakiplere göğüs germeye devam eden Netflix, virüs sonrası prodüksiyonlarını durdursa da platformda geçirilen süre arttı. Hatta Avrupa Birliği’nden gelen istek sonrası interneti rahatlatmak amacıyla bit hızında azaltmaya giden medya şirketlerinin arasına katıldı.

Amazon’da ise streaming kısmı esasında yatırımcılar için ikinci planda yer alıyor. Şirketin teslimat üzerine kurulu olan operasyonları öne çıkarken Netflix’in aksine gündeme gelen virüsün depolara ve teslimat sistemine olan etkisi oluyor.  Ancak Amazon Prime Video’nun da bu süreçten Netflix gibi karlı çıktığı düşünülüyor.

2019’un son çeyrek raporları açıklandığında Netflix 167 milyon ücretli üyesi olduğunu açıklamıştı. Amazon Prime ise sayının 150 milyona ulaştığını açıkladı. Ancak Amazon Prime kullanıcıları teslimat hizmetini de kullandıkları için kullanıcıların ne kadarının Prime Video için üye olduğu şimdilik bilinmiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL