SEYAHAT

Kamp yapacaklara önemli tavsiyeler!

Mevsimlerden bahar veya yaz ise, hep hayalini kurduğunuz çadır hayatına kavuşmanıza hiçbir engel kalmamış demektir. Tabi bu söylediğimiz kamp hayatını benimsemiş kişiler için geçerli. Eğer daha önce hiç kamp yapmadıysanız,..

Kamp yapacaklara önemli tavsiyeler!

Mevsimlerden bahar veya yaz ise, hep hayalini kurduğunuz çadır hayatına kavuşmanıza hiçbir engel kalmamış demektir. Tabi bu söylediğimiz kamp hayatını benimsemiş kişiler için geçerli. Eğer daha önce hiç kamp yapmadıysanız, ancak bunun için yanıp tutuşuyor ve bir türlü cesaret edemiyorsanız, size sunduğumuz bu tavsiyelerle kamp hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Biz tavsiyelerimizi sunduk ama siz işe önce paraya kıyıp güzel bir çadır almakla başlayın.

Kaç kişiyle gideceğiniz hiç önemli değil, eğer içinizde bir kişi bile daha önce kamp yapmamışsa bir hayli zorluk yaşarsınız. Doğayla iç içe olmak, kuş sesleri ile uyanmak, ateş etrafında toplanmak güzel de, doğayla mücadele etmekten uzaksanız, hatta ateş yakmayı bile bilmiyorsanız bu tatil size zehir olarak geri döner. Kamp tecrübesi olan biriyle giderseniz eğer, çadırınızı nereye, nasıl kuracağınız, ne şekilde ateş yakacağınız, nasıl yemek pişireceğiniz, yanınıza ne almanız gerektiği ve daha pek çok şeyle ilgili sorunlarınız ortadan kalkacak demektir.

Arabanızın Tüm Kontrollerini Yaptırın

Yoksa bizim gibi yolda kalırsınız. Ben arabadan çok anlamam ama anlayan kişilerin bile çaresiz kaldığına şahit olduğum için bu konunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Gideceğiniz mesafe kısa olabilir, ancak sonuçta o arabaya bir hayli yük binecek, yeri gelecek toprak yoldan gitmek durumunda kalacaksınız.

Hava Durumuna Mutlaka Bakın

Yoksa bizim gibi fırtınaya yakalanır ve kamp maceranızı kısa kesmek zorunda kalırsınız. Evet, benim de ilk kamp maceram bayağı çetrefilli oldu. Neyse ki yanımızda bu konuda “tecrübeli” kişiler vardı da, önceden haber alıp zararsız ayrıldık oradan. Bazı bölgelerin hava şartları bir hayli değişken olabiliyor. Yani sadece yola çıkmadan kontrol etmek yetmeyebilir, sürekli olarak elinizin altında olmalı. Günde 3-4 defa hava durumuna bakmanızda fayda var.

Alışveriş Listesi Yapın

Bu zaman kaybına uğramanızı engelleyeceği gibi, evdeki hesabı çarşıya uydurmanız konusunda da fayda sağlar. Yoksa bizim gibi o alışveriş sandığınızdan pahalıya patlar. Bizi mağdur eden, arabamızın arıza yapmasıydı tabi ama üşenip de bir liste oluşturamamamızın bedeli, kredi kartlarımıza çok güzel yansıdı.

Bunları Götürmeyi Unutmayın

Bunlar nedir? Mat ve uyku tulumu; götürmezseniz ne olur, her yeriniz tutulur ve çok üşürsünüz. Battaniye asla yeterli olmuyor. Kafa feneri; bizim gibi karanlıkta çadır kurmak zorunda kalırsanız, gecenin sonunda kafa fenerinize sarılıp uyursunuz. Karanlık çöktüğünde tuvalete, çadırınıza giderken, çadırınız içinde bir şeyler ararken en iyi arkadaşınız kafa feneri olacak. El havlusu; plaj havlusu aynı işlevi görmüyor maalesef.

Tuvalet Sorununu Çözmek İçin

Geldik en hassas konuya. Eğer ortak tuvaleti olan bir kamp alanında değil de, ıssız bir koyun kenarındaysanız bu büyük bir sorun teşkil edebilir. Rahatlıkla doğaya bırakabilenlerdenseniz, size her yer tuvalet. Ancak bazılarımız bu konuda bayağı bir zorluk çekebilir.

Çadırınızın Fermuarını Kesinlikle Açık Bırakmayın

Bırakıyorsanız demek ki çok misafirperversiniz. Sabahları karasinekler sizi uyutmadığında saatler süren bir operasyon yapmanız gerekecek ama yine de siz bilirsiniz. Çadırınızın fermuarını kapalı tuttuğunuz sürece ne bir böcek, ne bir sinek, hiçbir şey çadırınıza giremez. Bu kural siz çadırın içindeyken de geçerli.

Enerji Verici Şeyler Yiyin

Yapacağınız alışveriş listesinde mutlaka enerji veren bir şeyler bulunmalı. Enerji verici derken tatlı şeylerden bahsediyorum. Tabi öyle kalitesiz tatlı şeyler değil, fıstık ezmesi gibi şeyler. Fındıklı, fıstıklı, pekmezli barlar filan oluyor, onlardan alabilirsiniz. 1-2 tane sevdiğiniz bisküvi, çikolata, vb. şeyler de bulundurun yanınızda. Sonra bal olabilir.

Hangi Mevsim Olursa Olsun Yanınıza Polar Alın

Yaz mevsiminde ince bir hırkayla idare edebilirsiniz belki ama bahar aylarında polar şart. Yoksa akşamları keyifle oturamazsınız. Gündüz yaz sıcağına aldanmayın, akşamları tahmininizden daha serin olabilir. Bir de eşofmanınızı uzun çorabınızın içine sokmanız da etkili bir yöntem.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL