DİZİ

Kalifat Dizisi Hakkında Bilgiler

Netflix’in 2020 yapımı dikkat çekici dizilerinden Kalifat hakkında bilinmesi gerekenleri, dizi eleştirisini ve izleyici yorumlarını bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz. İşte 2020 yılının en çok izlenen dizilerinden biri olan Kalifat hakkında..

Kalifat Dizisi Hakkında Bilgiler

Netflix’in 2020 yapımı dikkat çekici dizilerinden Kalifat hakkında bilinmesi gerekenleri, dizi eleştirisini ve izleyici yorumlarını bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz. İşte 2020 yılının en çok izlenen dizilerinden biri olan Kalifat hakkında bilgiler…

Başarılı yönetmen Wilhelm Behrman ve Niklas Rockström’ün birlikte yönetmenliğini yaptıkları Kalifat dizisi İsveç’te izlenme rekorları kırıyor. Dizide konu edinilen karakterlerin İsveç’ten kalkıp Suriye’ye gelerek IŞİD’e katılması senaryoyu bir hayli ilginç kılıyor.

 Türkçe’ye Hilafet adıyla geçen dizinin oyuncu kadrosunda ise Aliette Opheim, Gizem Erdoğan ve Amed Bozan yer almıştır. Kalifat dizisinde IŞİD’e katılan gençlerin dinden uzak yaşayan aileleri ve onları kandıran bir arkadaşları sebebiyle IŞİD’e katıldıkları gözüküyor.

Kalifat dizisinde anlatılan hikaye şöyle ki; uzun yıllar önce İsveç’e göç eden bir ailenin kızları okulda tanıştıkları bir arkadaşlarının telkinleri ile Suriye’de sözde cihad için savaşan IŞİD militanlarına katılıyorlar.

 Bu sırada istihbaratta çalışan bir kadın da kızları bulup o cehennemden kurtarmak için büyük bir çaba sarf ediyor. Hikayeyi izleyince insanların nasıl kolayca kandırılabildiğini ve kullanıldığını görüyoruz.

 İsveç’te ve Avrupa’da yoğun bir izleyici kitlesine erişen dizi hakkında ülkemizde ise yoğun bir eleştiri var. Eleştirinin sebebi ise dizinin birkaç bölümünde Türkiye Cumhuriyeti polisine dair kötülemeler görüyoruz.

 Ayrıca dizide her Müslümanın terörist gibi gösterilmeye çalışılması da tepki alan bir diğer konudur. Genel olarak Kalifat dizisi Suriye’de yaşanılanları ve IŞİD’e katılan insanların hallerini göstermesi açısından gayet iyi bir dizi.

 Netflix’te ilk sezonu yayınlanan dizi ortalama 46 dakikalık 8 bölünden oluşuyor. “Kalifat” ne kadar içinde barındırdığı unsurlar sebebiyle eleştirilerimize maruz kalsa da IMDb’de aldığı 8.0’lık puanıyla izlenmeye değer olduğunu gösteriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL