SEYAHAT

Kadirli’de Gezilecek Yerler!

Osmaniye’nin en büyük ilçesi olan Kadirli, Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Adana’nın doğusunda ve Osmaniye’nin Kuzeybatısında yer alan ilçe, antik dönemden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Kadirli Gezilecek Yerler Kadirli’deki..

Kadirli’de Gezilecek Yerler!

Osmaniye’nin en büyük ilçesi olan Kadirli, Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Adana’nın doğusunda ve Osmaniye’nin Kuzeybatısında yer alan ilçe, antik dönemden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

Kadirli Gezilecek Yerler

Kadirli’deki gezilecek yerler, doğal güzelliklerden daha çok tarihi yapılar üzerine kurulmuştur. İlçenin değerli noktalarını aşağıda görebilirsiniz.

Arslantaş Müzesi

Ülkemizdeki onlarca Arslantaş Müzesi’nden bir tanesidir. Yerel halk bulunan aslan heykelleri nedeni ile müzeye bu ismi vermiştir. Müzenin çevresinde, Hititlere ait yerleşim alanları da bulunmaktadır. Dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk kez bu bölgede okunmuştur ve dünya arkeoloji tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Hasan Dede Türbesi

İlbistanlı köyünün güneybatı uç noktasında yer alan Hasan Dede Türbesi, Kadirli ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Türbeye adını veren Hasan Dede hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır ancak yöre halkına göre türbenin tarihi 1000 yıldan daha fazladır. Birçok rivayete göre Hasan Dede, Hoca Ahmet Yesevi tarafından buraya gönderilmiş ve burada çobanlık yapmıştır. Yine halk tarafından anlatılan bir rivayete göre 20 kişinin yerinden oynatamadığı bir değirmen taşını, Hasan Dede sadece konuşarak köye kadar getirmiş ve o dönemde köyde adeta bir kahraman olarak görülmüştür. Fakat bu olay ile sırrını açığa çıkarmış olan Hasan Dede, köyü terk etmiştir. Geride sadece hırkası kalmıştır ve köy halkı da bu hırkanın düştüğü yere türbeyi inşa etmiştir.

Yöre halkı günümüzde de yağmur duası için veya kişisel ihtiyaçlar için Hasan Dede Türbesi’ne gelip dua etmektedir. Türbeye gittiğiniz zaman çevresindeki ağaçlarda çok sayıda ip ve bez bağlandığını görebilirsiniz. Türbe, Selçuklu mimarisinin izlerini taşımaktadır ve kümbet tarzında inşa edilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL