Aktüel

Kadın Yönetmen Sunar Kural Aytuna hayatını kaybetti!

1996 yılında televizyon için çektiği Deniz Bekliyordu filmiyle Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biri olan Sunar Kural Aytuna, uzun zamandır tedavi gördüğü kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Gazeteci kimliğiyle tanınmasının yanı sıra; üyesi..

Kadın Yönetmen Sunar Kural Aytuna hayatını kaybetti!

1996 yılında televizyon için çektiği Deniz Bekliyordu filmiyle Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biri olan Sunar Kural Aytuna, uzun zamandır tedavi gördüğü kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Gazeteci kimliğiyle tanınmasının yanı sıra; üyesi olduğu Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde önemli çalışmalar yürüten, aynı zamanda Yusuf Ziya Ortaç, Ziya Osman Saba, Ahmet Rasim, Cemal Nadir Güler, Sanatımızdan Portreler: Lütfi Ömer Akad, Dağa Tırmanan Kent gibi TRT için çektiği belgesellerle bilinen Sunar Kural Aytuna, 1990 yılında Ömer Lütfi Akad’ın yanında yönetmen yardımcılığı yaptığı Dört Mevsim İstanbul belgesel dizisiyle adından söz ettirdi.

Aynı zamanda sektörde yapımcı olarak varlık gösteren Aytuna, Türkiye sinemasındaki asıl çıkışını 1996 yılında televizyon için çektiği Deniz Bekliyordu isimli filmle yaptı. İlk uzun metrajını çeken Aytuna, senaryosunu Mehmet Tekirdağ ile birlikte yazdığı bu filmle Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biri olarak Türkiye sinemasında bir fark yarattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL