SEYAHAT

İzmir’de Buca Göleti!

İzmir’in en eski yerleşim merkezinde olması Buca ilçesinin tarihini değerli kılıyor. Tarih açısından çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve iyonlara kadar uzanmaktadır. Buca ilçesinin nüfusunun büyük bölümü burada hala..

İzmir’de Buca Göleti!

İzmir’in en eski yerleşim merkezinde olması Buca ilçesinin tarihini değerli kılıyor. Tarih açısından çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve iyonlara kadar uzanmaktadır.

Buca ilçesinin nüfusunun büyük bölümü burada hala yaşamını sürdürmekte olan Avrupa’dan göç etmiş olan Rum, Ermeni, Hristiyan kökenli insanlar oluşturur. Nüfusun kalabalık olması ilçenin gelişmişlik düzeyine de işaret eder. İzmir merkeze 9 kilometre uzaklıkta bulunan buca, coğrafi konumuyla da İzmir’in menderesleri üzerinde yer alır.
Buca kültürel mirasımızın bir parçasını oluşturmakla beraber gezilecek yerleri de fazladır. Buca gezilecek yerler arasında doğanın yeşil rengi ve mavi renkleriyle en uyumlu halini görebileceğiniz Buca Gölet 167 bin metrede yer almasıyla oldukça büyük bir tesistir.

Buca Gölet Bu kadar büyük olmasının ve daha da geliştirmeye devam edilmesinin sebebi olarak 1999 yılında yapılması ve Buca ilçesiyle birlikte büyümeye devam etmesini söyleyebiliriz.
İzmir sakinlerinin hatta Buca’da yaşayan halkın büyük çoğunluğunun en çok tercih ettiği mekânların başında gelen buca gölet, manzarasıyla insanların kalbini çalıyor. Çevresinin çok iyi şekilde düzenlenmiş ve peyzaj imar planı sonucunda ortaya çıkan gölet suni yapıdadır. Buca belediyesi tarafından özenle yapılan gölet hafta sonu için eğlenme, dinlenme mekânlarının başında geliyor. Rekreasyon alanı çerçevesinde buca göletinin eşsiz manzarasının tadını çıkarabilir, harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL