DİZİ

İzlenmesi Gereken Polisiye Dizileri!

Polisiye, yabancı diziler içinde kendine en çok yer bulan tür. Fakat bu, tüm polisiye dizilerin iyi olacağı anlamına gelmiyor.  Top of the lake  Yeni Zelanda ve Avustralya ortak yapımı olan Top..

İzlenmesi Gereken Polisiye Dizileri!

Polisiye, yabancı diziler içinde kendine en çok yer bulan tür. Fakat bu, tüm polisiye dizilerin iyi olacağı anlamına gelmiyor. 

Top of the lake 

Yeni Zelanda ve Avustralya ortak yapımı olan Top of the Lake 7 bölümlük bir mini dizi. Senaryosu Jane Campion ve Garth Davis tarafından yazılmış, son derece başarılı bir polisiye. Özellikle baş rollerinde güçlü kadınların olduğu senaryoları sevenler bu diziyi de çok sevecekler.

Broadchurch 

Bir başka çocuk istismarı hikayesi ise bu kez İngiltere’den geliyor. Bir çocuk cinayeti sonrasında darmadağın olan bir kasabanın öyküsü işleniyor.

Broen/Bridge 

İskandinav ülkelerinin, karanlık konuları ve atmosferi başarıyla işlediklerini ispatlarcasına çekilmiş başarılı bir polisiye. Danimarka ve İsveç ortak yapımı olan dizide bir cinayet işleniyor ve ceset, Malmö ve Kopenhag arasında bulunan köprüye bırakılıyor. Buraya kadar her şey basit bir polisiye gibi ilerlerken cesedin yarısının İsveç, diğer yarısının da Danimarka sınırları içinde bulunacak şekilde konumlandırılmış olması nedeniyle yetki sorunları ortaya çıkıyor.

The Fall 

Bir seri katilin hikayesini anlatan İrlanda yapımı bir dizi. Başrollerini Grinin Elli Tonu’ndan tanıdığımız yakışıklı Jamie Dornan ile American GodsHannibal gibi yapımlardan tanıdığımız Gillian Anderson paylaşıyor.

Sherlock 

“Sir Arthur Conan Doyle’un zeki dedektifi Sherlock Holmes günümüzde yaşasaydı ne olurdu?” sorusuna cevap olarak çekilmiş başarılı bir dizi. İngiliz yapımı olan bu dizide Benedict Cumberbatch Sherlock Holmes olarak, Martin Freeman ise Dr. Watson olarak karşımıza çıkıyor.

La Mante 

La Mante, Türkçe’de “peygamberdevesi” olarak bilinen bir böcek. Bu böceklerin dişileri, çiftleştikten sonra erkeklerini yiyerek öldürürler. Hikaye de ismini böceğin bu özelliğinden alıyor. Fransız yapımı olan bu dizi yine bir seri katil hikayesi fakat bu kez katilimiz bir kadın ve yakalanmış.

Trapped 

İskandinavların polisiyeler konusunda ne kadar başarılı olduklarının bir örneği daha… En baştan uyaralım, bu diziyi izlerken hava ne kadar sıcak olursa olsun bir üşüme hissedeceksiniz çünkü dizi sürekli kar ve soğuk altında geçiyor.

Ütopya

Ne yazık ki ilk sezonundan sonra yarım kalmış ve devamı çekilmemiş bir dizi. Fakat bu, çok başarılı ve mutlaka izlenmesi gereken bir yapım olmadığı anlamına gelmiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL