SİNEMA

İzlenmesi gereken dönem filmleri!

Oturduğumuz koltuktan hayalini kurduğumuz çağlara seyahat etmemizi sağlayan dönem filmlerini sizler için bir araya getirdik. Lady Chatterley’s Lover (2015) D.H. Lawrence‘ın romanından sinemaya uyarlanan yapım, Sir Clifford Chatterley’in karısı olan..

İzlenmesi gereken dönem filmleri!

Oturduğumuz koltuktan hayalini kurduğumuz çağlara seyahat etmemizi sağlayan dönem filmlerini sizler için bir araya getirdik.

Lady Chatterley’s Lover (2015)

D.H. Lawrence‘ın romanından sinemaya uyarlanan yapım, Sir Clifford Chatterley’in karısı olan Constance Chatterley’in karmaşık aşk hikayesini anlatıyor. 1913 yılında savaşta aldığı bir yara sonucunda felç kalan Sir Clifford Chatterley tekerlekli sandalyeye mahkum olur. Leydi Chatterly ise kocasına olan sevgisi ve fiziksel arzuları arasında kalacaktır.

In Secret (2013)

1860′ların Paris’inde, çekici ve güzel bir genç kadın olan Thérèse Raquin, baskıcı teyzesi Madam Raquin tarafından hasta kuzeni Camille ile rızası dışında bir evliliğe zorlanır. Therese günlerini küçük bir dükkan tezgahının ardında geçirir. Akşamları ise seçkin bir grup ile domino oynayan Madam’ı izler. Kocasının çekici arkadaşı Laurent ile karşılaştıktan sonra ise trajik sonuçlara sebep olan yasa dışı bir ilişki yaşamaya başlar.

Portrait of a Lady on Fire (2019)

18. yüzyıl sonlarında Britanya’da geçen film, genç bir kadının portresini yapmak üzere görevlendirilen ve daha sonra ona aşık olan bir sanatçının hikayesini konu ediyor. Marianne, izole bir adada yaşayan genç bir ressamdır. Genç kadın bir gün, manastırdan yeni ayrılan Heloise’in düğün portresini yapmakla görevlendirilir. Ancak portresinin yapıldığından Heloise’in haberinin olmaması gerekmektedir. Marianne, gündüzleri Heloise’i izleyip, geceleri portresini yapmaya karar verir. İki kadın birlikte vakit geçirdikçe, aralarında beklenmedik bir yakınlaşma oluşur.

Farewell, My Queen (2012)

Kraliyetin tutkularına, sıradışı ilişkilerine ve Marie Antionette döneminin devrimden önceki son günlerine odaklanan bir Fransız yapımı. Saraydaki kaygısız yaşamın sürdüğü sıradan günler devrim haberi ile sarsılır. Hemen hemen tüm aristokratlar ve hizmetkarları batan gemiyi terk etmiştir. Sidonie Labord ise sessiz sakin ve sadık bir kraliçe hizmetkarıdır. Her ne olursa olsun Marie Antionette’e olan bağlılık yemini ni bozmayacak ve sarayı terk etmeyecektir. Ancak bilmediği bir şey vardır, o da bu günlerin kraliçesi ile geçirdiği son üç gün olacağıdır.

A Promise (2013)

Birinci Dünya savaşından önce Karl Hoffmeister’ın yanında çalışmak üzere işe başlayan Friederich, Hoffmeister’ın eşi Charlotte’a aşık olur. Bu sırada Friederich, iki yıllığına Meksika’ya gitmek zorunda kalır. Peki mesafe bu aşka engel olacak mıdır?

Hyde Park on Hudson (2012)

1930’lar… Margaret ‘Daisy’ Suckley, çocuk felci yüzünden tekerlekli sandalyeye bağlı olan uzaktan kuzeni başkan Franklin D. Roosevelt’le vakit geçirmek, ailelerine ait Hudson Valley’deki malikanede moralini yükseltmek için onun yanına getirilir. Bu yardım eli kısa bir süre sonra bir aşk hikayesine dönüşür. 1939’da bir hafta sonu İngiliz kral ve kraliçesi FDR’ın ziyaretine gelirler. Büyük savaşın eşiğindeki iki ülke açısından da çok önemli ve hassas olan bu zamanda Daisy, FDR’ın göründüğünden çok daha fazlası olduğunu keşfedecektir.

Great Expectations (2012)

Ünlü edebiyatçı Charles Dickens’ın kasikler arasına girmiş Great Expectations adlı eserinden uyarlanan film fakirlik içerisinde büyüyen yetim Pip’in hikayesini anlatıyor. Pip’in hayatı birdenbire nereden geldiğini bilmediği bir yardımla değişir ve bir beyefendiye dönüşür. Hızla sınıf atlayan genç adam bu konumunu çocukluk aşkı Estella’ya yeniden ulaşmak amacıyla kullanır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL