MEKANLAR SEYAHAT

İstanbul’un Kayıp Adasının İlginç Hikayesi!

İstanbul’un huzur dolu köşelerinden Prens Adaları, hepimizin bildiği üzere Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Yassıada, Sivriada, Kaşıkadası ve Tavşanadası olmak üzere toplam dokuz adet. Evet, biz onları dokuz tane olarak..

İstanbul’un Kayıp Adasının İlginç Hikayesi!

İstanbul’un huzur dolu köşelerinden Prens Adaları, hepimizin bildiği üzere Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Yassıada, Sivriada, Kaşıkadası ve Tavşanadası olmak üzere toplam dokuz adet. Evet, biz onları dokuz tane olarak biliyoruz; ama esasında İstanbul’da büyüklü küçüklü tam on ada bulunuyordu.


Peki, günümüzde o Vordonisi’ye ne oldu da yok oldu?


Oldukça merak edilen sorulardan biri de tabi ki bu. Bizans döneminde, 1010 yılında İstanbul’da tarihin en büyük depremlerinden biri meydana geldi. İşte bu depremle birlikte ada, burada yaşayan sakinleriyle birlikte tamamen sular altında kaldı. Her ne kadar bu durum diğer adalarda da büyük bir paniğe sebep olsa da yapılan araştırmalar Vordonisi Adası’nın alüvyon bir tabaka üzerinde yer aldığı için yıkıldığını söylüyor. Diğer adaların tümü ise granit kayalıklar üzerinde yer alması sebebiyle sağlam oldukları konuşuluyor.


Vordonisi Adası tarihçiler arasında anlatılan adalardan biriydi ve uzun zamandır artık gerçekliği tartışılır durumdaydı. Fakat Fener Rum Patrikhanesi’nin M.S. 500 yılına ait İstanbul haritasının incelenmesiyle birlikte haritada Vordonisi’ye yeniden rastlanıyor. İstanbul’a en yakın ada olan Vordonisi Adası’nı yeniden gün yüzüne çıkaran isim ise Büyükadalı Dr. Akilla Millas olmuş.

Bugün dönemin devrik patriği Ignatios’un yaptırdığı Satyros Manastırı’nın kalıntılarına ise Küçükyalı’da Çınar Mahallesi’nin semt camisinin ve muhtarlık binasının yanında rastlanmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL