MEKANLAR SEYAHAT

İstanbul’da gezilecek mekanlar!

İstanbul’un yorucu bir şehir olduğunu hepimiz biliyoruz ama bilmediğiniz şeyler de var. İşte ‘Burası İstanbul mu?’ dedirten rotalar… Çilingöz Tabiat parkı ve plajı ile büyüleyen bu yer Karadeniz kıyısında bulunuyor…

İstanbul’da gezilecek mekanlar!

İstanbul’un yorucu bir şehir olduğunu hepimiz biliyoruz ama bilmediğiniz şeyler de var. İşte ‘Burası İstanbul mu?’ dedirten rotalar…

Çilingöz

Tabiat parkı ve plajı ile büyüleyen bu yer Karadeniz kıyısında bulunuyor.
Kaymakdonduran Beykoz’da yer alan Kaymakdonduran soğuk suyuyla meşhur. Doğa ile iç içe bir piknik yapmak istiyorsanız Kaymakdonduran’da ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

İnceğiz

Hafta sonu İstanbul’da tarihin ve tabiatın içinde bir vadide gezmeye ne dersiniz? İnceğiz, Çatalca’nın yaklaşık 2500 yıl önce ilk kurulduğu bölgede yer alıyor.

Fatih Ormanı

Birçoğumuzun yanı başında duran saklı cennetlerden biri de Fatih Ormanı.1500 dönüme yayılan gür ağaçları ve rekreasyon alanlarıyla Fatih Ormanı’nı günün her saatinde gezebilirsiniz.

Göktürk Göleti

Güzel fotoğraflar çekmek ve dinlenmek isterseniz göktürk Göleti’ne ideal bir rotalardan diyebiliriz. Yalnız bir uyarı: Kemerburgaz’da bulunan bu gölette balık avlamak ve yüzmek yasak.

Elmasburnu

Riva’da bulunan Elmasburnu, yaz aylarında günübirlik deniz, kum ve plaj ihtiyacını karşılayan; ziyaretçilerin su sporları da yapabildiği ayrıca mesire ve kamp alanlarının bulunduğu bir mekan.

Azizpaşa

Kemerburgaz yakınlarında bulunan Azizpaşa, doğa ile iç içe olmak isteyen İstanbullular için iyi bir alternatif.

Ayvat

Kağıthane Deresi’nin kollarından Ayvat Deresi üzerinde kurulan bölge, adını, 1765 yılında Osmanlı padişahı 3. Mustafa döneminde yapılan tarihi bentten alıyor.

Aydos

İstanbul’un en yüksek tepelerinden biri olan Aydos Tepesi, Kartal, Pendik, Sultanbeyli ve Sancaktepe ilçelerinde bulunuyor. Aydos Tepesi (Dağı), adını Roma ve Bizans döneminde bugünkü Sultanbeyli İlçesi sınırları içinde kalan Aydos Kalesi’nden almıştır.

Terkos Gölü

Çatalca yakınlarında bulunan Terkos Gölü, günübirlik tatil ve piknik keyfi için özellikle İstanbul ve çevresi için alternatif rotalardan biridir.

Belgrad Ormanları

Sarıyer’in gerisindeki Belgrad ormanları, kentin akciğeri niteliğinde ve toplam 5 bin 440 hektarlık alanı kaplıyor.

Tayakadın

Terkos Gölü kıyısında olan Tayakadın sık ağaçlarıyla içinizi yeşertecek. Aynı zamanda piknik yapmak isteyen ailelerin gözdesi olan bu yerde karşınıza her an sevimli sincaplar çıkabilir.

Riva

Riva, Rumca su kenarındaki yerleşim bölgesi anlamı taşımaktadır ve adını buradan almıştır. Havaların ısınmasıyla birlikte günübirlik tatilcilerin akın ettiği semtte, denize girebileceğiniz plajlar, kamp ve mesire alanları da bulunmaktadır.

Anadolu Kavağı

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı küçük bir sahil ve balıkçı kasabası olan Anadolu Kavağı, şehrin gürültü ve karmaşasından uzakta geçirmek isteyenler için çok da uzakta olmayan bir rota.

Anadolu Feneri

Anadolu Feneri, İstanbul’un Asya yakasında İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda Yon (Hrom) Burnu üzerinde bulunan deniz feneridir. Karşısındaki Rumeli Feneri’nden 2 deniz mili uzaktadır. Fenerin bulunduğu köy de aynı isimle (Anadolufeneri) adlandırılır.

Poyrazköy

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e çıktığı noktada yer alan Poyrazköy, teknelerin, yatların sığındıkları korunaklı bir koyda bulunuyor.

Garipçe Köyü

Garipçe, Rumeli Kavağı ile Rumeli Feneri’nin arasında kalan küçük bir köydür. Bu köyde temel geçim kaynağı balıkçılıktır. Sarıyer’e 10 km uzaklıktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL