SİNEMA

Irkçılık konusunu işleyen filmler!

Irkçılık konusunu işleyen dikkat çekici filmleri sizler için derledik. Aşkın Krallığı Siyahların beyazların kullandığı kapıları, girişleri kullanamadıkları, daha vahşi, daha aşağılık görüldükleri günlerde İngiltere’de başlayan beyaz kadın – siyah erkek..

Irkçılık konusunu işleyen filmler!

Irkçılık konusunu işleyen dikkat çekici filmleri sizler için derledik.

Aşkın Krallığı

Siyahların beyazların kullandığı kapıları, girişleri kullanamadıkları, daha vahşi, daha aşağılık görüldükleri günlerde İngiltere’de başlayan beyaz kadın – siyah erkek aşkını dönem dinamikleri üzerinden ele alan bir film. Film 1947’leri işlese ve artık hemen her topluluk ‘Her insan eşittir’ fikrinde mutabık olsa da cahilce gelen siyah – beyaz ayrımcılığı yerini mülteci – vatandaş, homoseksüel – hetereseksüel gibi birçok etikete bıraktığından filmden güncel dersler de çıkarabiliyoruz.

Spanglish

Kızını tek başına yetiştiren Meksika kökenli bir anne, kızının çevresinde gördükleri ve sahip olmak istedikleriyle kültürü ve ekonomik kapasitesi arasında sıkışıp kalıyor. Sinirli bir anında ‘Biraz mesafeye ihtiyacım var’ diyen kızını Amerika’nın soğuk dişlileri arasına kapırdığını anlaması ve hislerini ekrana yansıtmasını çok beğendim. Küçük kızın annesine İspanyolca çeviri yapıp, işverenlere İngilizce’ye çeviri yaptığı sahnede de küçüğün oyunculuğu iki dilde ziyafet sunuyor.

A Better Life

Filmin adı, göçmenlerin o çileli yolculuklara çıkma amaçlarını ‘Daha İyi Bir Hayat’ arzularını anlatmaya yetiyor. İşlenen hikaye ise bulduklarını gözler önüne seriyor. Herhangi bir sorunla karşılaştıklarında kaçak olan Latinoların resmi otoritelere sınırdışı edilme korkusuyla başvurmamaları, potansiyel hırsız ve çete üyesi bakış açısıyla karşılaşmaları…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL