SİNEMA

İnsanları Korkutmaktan Zevk Alan Adam!

Sinema üzerine filmle gez adresindeki ilk yazımda insanları korkutmaktan zevk alan bir adamı konu aldım. Bu adam Amerika’da korku filmlerinin babası olarak nitelendiriliyor. Gazeteci Ali Keklik ünlü yönetmen Alfred Joseph..

İnsanları Korkutmaktan Zevk Alan Adam!

Sinema üzerine filmle gez adresindeki ilk yazımda insanları korkutmaktan zevk alan bir adamı konu aldım. Bu adam Amerika’da korku filmlerinin babası olarak nitelendiriliyor.

Gazeteci Ali Keklik ünlü yönetmen Alfred Joseph Hitchcock hakkında bir yazı kaleme aldı.

İngiltere doğumlu Amerikan gerilim filmleri yönetmeni Alfred Joseph Hitchcock, kart tasarımcısı olarak başladığı sessiz filmlerde kendisini geliştirerek filmlerinin yönetmeni oldu.

Hitchcock; Psycho, North by North West, Vertigo, Rear Window ve The Birds gibi klasikleşmiş filmleriyle tanınıyor.

Gerilim ve cinayet ustasının 70’e yakın filmi mevcut. Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. Birçok filmiyle göz dolduran Hitchcock‘un, sinemaya getirdiği yenilikler halen korku türü filmlerde kullanılmaya devam ediyor.5 kez Oscar’a aday gösterildi ancak hiçbirini alamadı. Sinemaya olan katkılarından dolayı kendisine “Yaşam Boyu Onur” ödülü verildi.

Hitchcock’un sinemasını anlayıp okumak göründüğü kadar kolay değildir. Seyirciyi ürkütme olayını iyi bilen Hitchcock doğal yöntemlerle sinemasının çatısını oluşturur ve bu çatıda abartılı unsurlar yoktur çünkü kendisi için önemli olan hikâyenin karşı tarafa nasıl yansıtılıyor oluşudur. Meraklı gözlerle izlediğimiz Hitchcock filmleri, hiçbir şekilde aklımızdan çıkmaz ve bize bazı özel bilgiler verir.

Hitchcock için önemli olan hikâyenin anlatım tarzıdır. Belki de Hitchcock filmlerinin en eğlenceli tarafı budur. Çünkü filmlerinde asıl anlatılanın bir anda kaymasıyla filmin ana teması bambaşka bir hal alır.

Sapık filmi, yönetmen Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Bende sizler için yönetmenin bu filminde yaşadığı zorlukları araştırdım.

Bu filmin bazı sahnelerinde diyaloglar görüntüden önce başlıyor. Yönetmenin bu tarzı filme ayrı bir keyif katmış. İzleyicide merak uyandırıyor. Yönetmenin yaşının ilerlemesine rağmen çalışkan olması, kendisinin ne kadar disiplinli olduğunu gösteriyor.

Yeni bir film çekeceğini ve bu filmin de“Sapık” filmi olduğunu ekibine söylediğinde kimse bu filmi kabul etmemiş, konuyu beğenmemişler. Ve ekibi filmin çok basit olacağını, gişede çakılacağını öne sürerek bir süre bu filmin çekilmemesi için direniyorlar.

Yönetmenkonuya inanıyor ve ekibini de filmin çekimi için ikna ediyor. Çekimler başlıyor ama film bir türlü istenilen tadı veremiyor. Sahneler sürekli yenileniyor, yönetmen filmi çekebilmek için evini ipotek ettirmeyi bile düşünüyor. Maddi olarak sıkıntılar yaşanıyor. Maddi sıkıntılar tamamlandığında ise film Hollywood’a takılıyor. Hollywood ile ilgili sorunun giderilmesi için sahneler sürekli tekrarlanıyor. Bir süre sonra bu sıkıntılarda giderilerek film beyaz perdeye taşınıyor. Film izleyicilerden tam not alarak yönetmenin en iyi filmleri arasında yerini alıyor. Tabii ki böyle efsane olmak kolay olmuyor. Risk alıp kararlılıkla adım atıyor. Onun bu kararlı duruşu onu bir efsaneye dönüştürüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL