SEYAHAT

İngilizlere göre Türkiye’de denize girilecek en güzel yerler!

Artık ülkemizde yavaş yavaş normalleşme aşamasına geçiliyor ve mayıs sonrası da turizmde hareketlilik bekleniyor. Türkiye güzel bir yaz tatili için adeta cennet. Çünkü kumlu, taşlı, dalgalı ve sığ gibi her..

İngilizlere göre Türkiye’de denize girilecek en güzel yerler!

Artık ülkemizde yavaş yavaş normalleşme aşamasına geçiliyor ve mayıs sonrası da turizmde hareketlilik bekleniyor. Türkiye güzel bir yaz tatili için adeta cennet. Çünkü kumlu, taşlı, dalgalı ve sığ gibi her tür koylara ya da plajlara sahibiz. The Telegraph seyahat editörleri Türkiye’de deniz tatili yapılacak en güzel yerleri seçti.

DALYAN

Ege’yle Akdeniz’in kavuştuğu yerde bir yanı göl bir yanı deniz cennet bir belde Dalyan. Ülkemizin en güzel doğa harikalarından biri olan Dalyan efsaneye göre bir kadının gözyaşlarının nehir olup çağlamasıyla oluşmuş. Burayı özel kılan bir başka özellikse caretta carettalar… The Times gazetesi, 6 aylık bir araştırmanın sonucunda Caretta caretta kaplumbağlarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan’daki İztuzu Plajı’nı, ‘Avrupa’nın En İyi Açık Alanı’ ilan etmişti.

İztuzu Plajı: Dalyan’a başlı başına gelme sebebi. Altın sarısı incecik kumlu plaj, Radar Tepesi’nin eteğinden Dalyan Boğazı’na kadar yaklaşık 6 km boyunca uzanıyor. Nehir yatağına kadar uzanan İztuzu, doğallığını korumasını caretta carettalara borçlu.

ÇEŞME

Türkiye’nin en popüler tatil rotalarından Çeşme… İlk kez kapılarını açan mekânları, yenilenen işletmeleri ve birbirinden güzel plajlarıyla her sezon çok hareketli. Türkiye’yi ‘beach club’ eğlencesiyle tanıştıran İzmir’in bu ufak beldesinde eğlence hiç bitmiyor. Gece yarısına dek süren akşamüzeri partileri ve canlı müzik mekânları mutlaka rezervasyon gerektiriyor.

Eğlenceyle lezzetli yemek ve kaliteli servis de birleşince buradan memnun ayrılmamak pek de mümkün olmuyor. Bölgede denize girilecek birçok yer de bulunuyor. Çeşme, tarihi taş evleri ve yılın 360 günü rüzgâr alması sebebiyle rüzgar sörfüne elverişli plajlarıyla ünlü. Denize girilecek en güzel yerlerse Ilıca Plajı, Ayayorgi Koyu, Teke Plajı ve Delikli Koy…

ALANYA


Alanya sınırları içine girdiğinizde önce gözlerinizi kamaştıran turkuvaz bir rengin esiri olursunuz. Denizi ve eşine az rastlanır genişlikteki kumsalları alabildiğine uzanır. Sokaklarını muşmula, limon, portakal, çağla, incir, keçiboynuzu ve muz ağaçları gibi her yerde karşınıza çıkmayacak ağaçlar süsler. Doğası ve tarihi de cabası…

Burası doğal ve uluslararası kurallara göre düzenlenmiş plajlarıyla ünlü. Plajlar geniş kumsallardan oluşuyor ve birçoğu Mavi Bayraklı… Alanya’da deniz suyunun rengi kıyıda maviden turkuaza dönüşür. Durgun havalarda dipteki balıkları, çıplak gözle görmek olasıdır. Kent merkezinin batısında Kleopatra, doğusunda Keykubat ve Begonvil plajları yer alıyor. Kent dışında ise batıda Alara, İncekum, Avsallar, Türkler, Payallar, Konaklı; doğuda Oba, Tosmur, Kestel, Mahmutlar, Kargıcak, Demirtaş plajları…

SİDE


Manavgat’ın sahil kısmında, 1 kilometre uzunluğunda, 400 metre genişliğinde bir yarımada üzerine kurulan Side, surlarla çevrili ihtişamlı kapısı, antik limanı, Apollon, Athena, Dionysos tapınakları, hamamları ve eski evleriyle büyüleyici bir yer. Özellikle de kumluk plajları sevenler için ideal olan Side’nin, hem merkezinde hem de birkaç dakikalık mesafesinde ünlü plajları var. Ayrıca Mavi Bayrak, Side’nin birçok plajında mevcut.

KALKAN


Kalkan, Antalya’nın batısında, Kaş’a bağlı turistik bir mahalle… Günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önceki Likya Uygarlığı’nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan, çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemekte… Denize girilecek harika güzellikler barındırıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL