SİNEMA

IMDb puanına göre tarihi filmler!

Elizabeth (1998) IMDb: 7.4 İngiltere’nin bakire kraliçesi bu filmle beyaz perdeye taşındı. Film kostümlü dramların iktidar sahibi kadınları öne çıkarma konusunda başarılı olabileceğini ortaya koydu. Kapur ve Blanchett’ın versiyonunun başarısı,..

IMDb puanına göre tarihi filmler!

Elizabeth (1998) IMDb: 7.4

İngiltere’nin bakire kraliçesi bu filmle beyaz perdeye taşındı. Film kostümlü dramların iktidar sahibi kadınları öne çıkarma konusunda başarılı olabileceğini ortaya koydu. Kapur ve Blanchett’ın versiyonunun başarısı, 2007 tarihli devam filmi Elizabeth: The Golden Age’e ilham verdi.

New York Çeteleri (2002) IMDb: 7.5

Gangs of New York ismiyle gösterime giren “New York Çeteleri” filmi, Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Bir Herbert Asbury’nin romanından sinemaya uyarlaman filmin başrollerinde “Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Liam Neeson ve Daniel Day-Lewis” rol almaktadır. New York Çeteleri filminin konusu; 1800’lü yıllarda ABD’nini Manhattan eyaletinde şiddetli çatışmalara konu olan iki çeteyi anlatmaktadır.

Sefiller (1998) IMDb: 7.5

Les Miserables ismiyle gösterime giren “Sefiller” filmi, Victor Hugo’nun 1862 tarihinde kaleme aldığı romanından sinemaya aktarılmıştır. Tom Hooper yönetmenliğinde çekilen filmin yapımı Working Title Films, dağırımı Universel Pictures tarafından yapılmıştır. Sefiller filminin konusu; 19. yüzyıl Fransa’sında yaşanan olaylar zincirini anlatmaktadır. Yeni bir hayat kurmak isteyen Jean Valjean, cezaevinden tahliye edilmiştir. Müfettiş Javert’in peşini bırakmadığı adam, kızı Cosette ile ilgilenmeyi kabul edecektir. Fransız Devrimi’nde geçen film, ihtilalin karanlık yüzünü bir kez daha göstermektedir.

Özgürlük Rüzgarı – The Wind That Shakes the Barley (2006)

Özgürlük Rüzgarı (2006) IMDb: 7.5

The Wind that Shakes the Barley ismiyle gösterime giren “Özgürlük Rüzgarı” filmi, İngiliz yapımcı Ken Loach yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 1920’li yılları anlatan film, dönemin sömürge anlayışını filme yansıtmıştır. İngiliz himayesi altında tutulan İrlanda, hala gördüğü eziyetlerin acısını atlatamamıştır. Zulme göz yumanların yanı sıra artık harekete geçilmesi gerektiğini düşünen Damien, bu vahşete bir dur diyecektir.

Spartacus (1960) IMDb: 7.9

En iyi Hollywood filmleri arasında yer alan “Spartacus”, Stanley Kubrick yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. 1960 yapımlı film, Oscar ödülüne layık görülmüştür. Spartacus filminin konusu; gladyatör olarak yetiştirilen Trakyalı bir kölenin o dönemki rejime karşı verdiği mücadeleyi anlatmaktadır.

Gandhi (1982) IMDb: 8.0

Gandhi filmi, insan hakları savunucusu ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin ruhani lideri Mahatma Gandhi’nin hayatını anlatmaktadır. Richard Attenborough yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, Oscar ödülüne layık görülmüştür. Başarılı filmin oyuncu kadrosunda Ben Kingsley, Candice Bergen, Martin Sheen, Roshan Seth ve John Gielgud rol almaktadır.

Dedemin İnsanları (2011) IMDb: 8.0

Türk sinemasının en önemli tarihi filmleri arasında yer alan Dedemin İnsanları filmi, senaryo yazarı ve yönetmeni Çağan Irmak tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Melodram türünde sahnelere ev sahipliği yapan filmin başrollerinde Çetin Tekindor, Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener, Hümeyra ve Zafer Alagöz rol almaktadır. Dedemin İnsanları filminin konusu; küçük bir kasabada yaşamakta olan 16 yaşında bir çocuk ile dedesinin çabalarıyla bir ailenin ve ülkenin büyük değişimini anlatmaktadır.

Ayla (2017) IMDb: 8.6

En iyi tarihi filmler arasında gösterilen “Ayla”, Türk sinema tarihinin önemli yapımları arasında yer almaktadır. Can Ulkay yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan filmin başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Çetin Tekindor, Kim Seol ve Lee Kyung Jin rol almaktadır. Ayla filminin konusu; 1950 yılında Kore Savaşı’na katılan Süleyman’ın, sahipsiz bulduğu 5 yaşındaki kız çocuğunu evlat edinmesini anlatmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL