SİNEMA

IMDb puanı yüksek en iyi Onur Ünlü filmleri!

Başarılı yönetmen ve senarist Onur Ünlü kariyeri boyunca bir çok film ve dizide yönetmenlik yapmıştır. Aynı zamanda senaristlik de yapan Onur Ünlü; İtirazım Var, Güneşin Oğlu ve Put Şeylere gibi..

IMDb puanı yüksek en iyi Onur Ünlü filmleri!

Başarılı yönetmen ve senarist Onur Ünlü kariyeri boyunca bir çok film ve dizide yönetmenlik yapmıştır. Aynı zamanda senaristlik de yapan Onur Ünlü; İtirazım Var, Güneşin Oğlu ve Put Şeylere gibi filmleriyle sinema dünyasında yıldızı parlatmıştır.

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok (2017) – IMDb: 5.2

Türk dizilerinin başarılı isimlerinden Demet Evgar ve Fatih Artman’ın başrollerinde yer aldığı film başarılı yönetmen Onur Ünlü’nün en ses getiren yapımlarının başında gelmektedir. 2017 yılında vizyona filmin konusu 30’lu yaşlarda henüz bekar olan Salim’in kalıtsal bir hastalık sebebiyle yavaş yavaş kör olmaya başladığı sıralarda tanıştığı birkaç kör kadınla arasında geçen olayları anlatmaktadır.

Put Şeylere (2017) – IMDb: 5.4

Sinemanın en abuk filmlerinin altında imzası bulunan Onur Ünlü, anlaşılması zor bir senaryoya sahip ve biraz psikolojik bir film olan Put Şeylere’nin yönetmenliğini yapmıştır. Başarılı yönetmenin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen yapımın oyuncu kadrosunda Türkü Turan, Erkan kolçak Köstendil ve Öner Erkan rol almıştır. Ayrıca filmin senaristliğini de yine Onur Ünlü yapmıştır.

Gerçek Kesit: Manyak (2018) – IMDb: 5.9

Sadece Onur Ünlü filmlerinde görebileceğimiz bir senaryoyla karşımıza çıkan Gerçek Kesit: Manyak filmi annesine düşkünlüğüyle bilinen garip bir karakter olan Rıza’nın hayatından bir kesit anlatmaktadır. Annesiyle beraber yaşadığı ve hala evlenemediği için bir takım ruhsal bozukluklar yaşayan Rıza karşı daireye taşınan Serpil’i görünce evlenme hayalleri kurmaya başlar. Bu sırada iyice kendini kaybeden Rıza annesini kaybetse de hala onunla yaşıyormuş gibi düşünür.

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011) – IMDb: 6.5

Selçuk Yöntem, Bülent Emin Yarar ve Ezgi Mola’nın başrolünde yer aldığı film başarılı yönetmen Onur Ünlü’nün dramatik komedi türünde ortaya koyduğu en iyi yapımlardan biridir. Filmin konusu ise 65 yaşına gelmiş anayasa profesörü Celal Tan’ın karısını kaybettikten sonra genç ve güzel öğrencisi ile evlenmesi ve 65. yaş günü kutlamalarının hemen öncesinde yaşanılan olayları anlatmaktadır. Filmin senaryosu yine Onur Ünlü’nün kaleminden çıkmıştır.

Polis (2007) – IMDb: 6.7

Unutulmaz Onur Ünlü filmlerinden biri olan “Polis” Türk sinemasının da en iyi polisiye yapımlarından biridir. Oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Özgü Namal ve Sermiyan Midyat gibi isimlerin yer aldığı filmin konusu hayatını meslek aşkıyla polis teşkilatına ve cinayet masasına adayan Musa’nın emekliliğe yakın başına gelen birtakım felaketleri anlatmaktadır. Polislik kariyeri boyunca aman vermediği mafyanın kendisini ve ailesini tehdit ettiği bu karışık ortamda bir de kendisinden 40 yaş küçük Funda’ya ilgi duyan Musa 63. Yaş gününden hemen sonra kanser olduğunu öğrenir.

Kırık Kalpler Bankası (2017) – IMDb: 6.9

Onur Ünlü’nün kendine has tarzını oldukça iyi yansıtan film amatör bir futbol takımında top koşturan iki arkadaşın takımın batmasını önlemek için yapmak istedikleri soygunu ve devamında gelişen olayları anlatmaktadır. Shakespeare’in ünlü eseri Romeo ve Juliet’in bir kara komediye uyarlanıp yansıtıldığı filmin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Ahmet Mümtaz Taylan, Hazal Kaya ve Serkan Keskin gibi ünlü isimler yer almıştır.

Güneşin Oğlu (2008) – IMDb: 7.1

Haluk Bilginer ve Onur ünlü ikilisini bir araya getiren başarılı yapımlardan biri olan “Güneşin Oğlu” bir mucize ile ruhu diğer insanların bedenine girip çıkan Fikri Şemsigil’in fantastik hikayesini anlatmaktadır. Ömrü boyunca bu büyük günü bekleyen Fikri sonunda güneşin oğlu olur ve bu inanılmaz özelliği kazanır. İlk başlarda heyecanlı ve iyi bir yeti olduğunu düşünse de her bedende ayrı ayrı sıkıntılar yaşamak Fikri’ye ağır gelir. Başarılı yönetmen Onur Ünlü’nün hem yazı hem yönettiği filmde Özgü Namal ve Köksal Ergün’de rol almıştır.

Beş Şehir (2009) – IMDb: 7.1

Ayran gönüllü diye tabir edebileceğimiz Aydın, küçük şehirde polislik yaptığı sıralarda İstanbul’a tayini çıkar. İstanbul’da bir şekerci dükkanında tanıştığı Mehtap’a aşık olan genç polis bir süre bu aşkın ateşiyle yansa da büyük şehirde tutunamayıp memleketine geri döner. Bir yandan da eski bir hukuk öğrencisi olan Şevket yine aynı şekercide çalışan Dilek’e gönlünü kaptırmıştır. Ancak Dilek bu aşka karşılık vermemiş kısa süre içerisinde Eskişehir’e dönmüştür. Tesadüfen karşılaşan Dilek ve Aydın ise bu ruhsal boşluk ve zorluklar içerisinde birbirlerine tutunurlar. Başrollerinde Bülent Emin Yaya, Beste Bereket ve Tansu Biçer’in rol aldığı Beş Şehir filmi ünlü yönetmen Onur Ünlü’nün unutulmaz filmlerinden biridir.

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) – IMDb: 7.9

Onur Ünlü’nün fantastik filmler furyasına eklediği filmlerden biri olan “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filmi Akhisar’ın bir mahallesinde yaşayan berber Cemal’i ve orada yaşayan doğa üstü güçlere sahip diğer insanları anlatmaktadır. Herkesin farklı farklı yeteneği olmasına rağmen standart bir hayat yaşayan insanlar bu durumu gayet normal karşılamaktadırlar. Filmin başrollerinde Ali Atay ve Demet Evgar rol alırken Ahmet Mümtaz Taylan, Serkan Keskin, Damla Sönmez ve Cengiz Bozkurt gibi isimler.

İtirazım Var (2014) – IMDb: 7.9

Dizi ve film sektörünün başarılı yönetmenlerinden Onur Ünlü’nün Türk sinemasına kazandırdığı en iyi film olan “İtirazım Var” daha önce görülmemiş senaryosu ve oyuncuların karakterlere kazandırdığı yorumlarla dikkat çekmektedir. Filmin oyuncu kadrosunda Serkan Keskin, Hazal Kaya, Büşra Pekin, Öner Erkan ve Osman Sonant yer almıştır. İtirazım Var filminin konusu ise Namaz vakti caminin içerisinde işlenen bir cinayet sonrası cami imamı eski boksör Selman Bulut meraklı tavırlarla bu olayı araştırmaya başlamasını ve sonrasında gelişen olayları anlatmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL