MEKANLAR SEYAHAT

İkili bir yaşam bölgesi!

Toprakları İsviçre ile çevrili ancak yönetim olarak Almanya’ya ait olan küçük Büsingen am Hochrhein bölgesi, yüzyıllardır ikili bir yaşamı yönetmiş. Ekonomik sorunlar, tarihi olaylar, muhteşem doğa manzaraları her şey bu..

İkili bir yaşam bölgesi!

Toprakları İsviçre ile çevrili ancak yönetim olarak Almanya’ya ait olan küçük Büsingen am Hochrhein bölgesi, yüzyıllardır ikili bir yaşamı yönetmiş.

Ekonomik sorunlar, tarihi olaylar, muhteşem doğa manzaraları her şey bu kasabada gizli. İşte yıllar boyu iki ülke arasında mekik dokuyan küçük kara parçasının ilginç hikâyesi…

Büsingen am Hochrhein ya da bilinen adıyla Büsingen kasabası İsviçre toprakları içinde olan ancak Almanya’ya bağlı 7,5 kilometrekare toprak büyüklüğüne sahip bir kasaba… İsviçre’nin kanton Schaffhausen sınırları içinde yer alıyor. Ekonomik olarak İsviçre’ye bağlı olan kasaba yönetim olarak Almanya toprağı olarak kabul görüyor. Büsingen’de yaşayan insanlar hem İsviçre’den hem de Almanya’nın kamu hizmetlerinde faydalanabiliyorlar.
Kasaba sakinleri için ikili bir yaşam sürmek günlük çelişkileri ve seçim yapmaları konusunda zorlukları da beraberinde getiriyor. Bölgede yaşayan çoğu kimse İsviçre’nin kasabalarında çalışıp, ticaret yaparken İsviçre Frangı kullansalar bile Alman gelir vergilerini ödemek mecburiyetindeler.

Çocuklar ilkokul için yerel Alman ilkokullarına giderken, lise için ebeveynler hangi ülkede okuması konusunda karar verebilme yetkisine sahip.

Ayrıca Büsingen kasabası sakinleri her ülkenin ayrı ayrı posta kodları ve uluslararası alan telefon kodlarını kullanıyorlar. Dünyanın en büyük bölgelerinde olduğu gibi burada yaşanan kimlik krizinin arka planı çok geçmişe dayanıyor.

1693 tarihinde Büsingen kasabası Avusturya’nın kontrolü altındayken burada yaşayan bir aile, dini sadakatle ilgili bir suçtan dolayı Büsingen Katolik efendisini kaçırıyor. Kaçırdığı kişiyi İsviçre’nin Schaffhausen kasabasına götürüyor ve sonunda da hapis cezasına çarptırılıyor. Altı yıl geçtikten sonra Avusturya, Schaffhausen yönetimini istila tehdidiyle efendiyi serbest bıraktırıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL