MEKANLAR SEYAHAT

Huzur arayanların rotası!

Kaleiçi’nde kaybolun Sonu denize kavuşan Kaleiçi evleri, beyaz sıvalı ve rengârenk panjurlarıyla zamanın yavaşladığını ve senin de durup kendilerine bakmanı hatırlatır gibiler. Pazarın da kurulduğu Kaleiçi’nde pek çok restoran, kafe..

Huzur arayanların rotası!

Kaleiçi’nde kaybolun

Sonu denize kavuşan Kaleiçi evleri, beyaz sıvalı ve rengârenk panjurlarıyla zamanın yavaşladığını ve senin de durup kendilerine bakmanı hatırlatır gibiler.

Pazarın da kurulduğu Kaleiçi’nde pek çok restoran, kafe ve otel bulunuyor.Tüm evlerin aynı şekilde görünmesindeki çaba ve özen ise Seferihisar belediyesine ait.

Sığacık’a defalarca getirten Pazar

Pazar günleri Sığacık Kaleiçi’ne kurulan Sığacık üretim pazarı Sığacık’ın en coşkulu toplanma alanı. Çocuklar, yaşlı nineler, bastonlu dedeler, beyazyakalılıktan usanmış gençler, marifetli kadınlar sırasıyla yerlerini almışlar.

Seferihisar mantısı, gözleme, yaprak sarma, enginarlı oklavadan sıyırma, salça gibi ev yapımı yiyeceklerin yanı sıra, el işi dokumalar, hediyelik eşyalar da alabilirsiniz.

Dionysos’un Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz

Antik kentlerin enerjisini çok seviyorum. Kentin enerjisi, gizemi kadar onları ortaya çıkaranların uğraşlarını, heyecanlarını görmeyi de…

MÖ 3. yüzyıla ait Teos Antik Kenti’nde 600 yıllık zeytin ağaçlarının arasında bir gezintiye çıktım. Yunan mitolojisinde şarap, bağcılık, coşku tanrısı olan Dionysos’un bilinen en büyük tapınağı burada.

Teos Antik Kenti şairlerin, sanatçıların kentiymiş aynı zamanda. Öyle ki bu kentte Dionysos Sanatçılar Birliği bile kurmuşlar. Siyah mermeri ise hala çıkarılıyor ve oldukça popülermiş. Demem o ki keşfedilecek çok şey burada. Şapkanızı, gözlüğünüzü, suyunuzu alın mutlaka burayı görün.Sığacık’ta neredeyse her saat farklı yerde denize girebileceğiniz kadar çok plaj var. Sığacık merkeze 10 dakika uzaklıktaki Büyük Akkum Plajı bu plajların en büyüklerinden.

Ayrıca Teos Marina’da denize girmek de pek keyifli. Belki de bugüne kadar yediğimiz en güzel patates kızartmasıyla karşılaştığımız salaş restoran da tam limanın olduğu plajda.

Sığacık’a gelmişken bunları yapmadan sakın dönmeyin
Akvaryum Koyu , Çamur Banyosu, Harabeler Koyu, Mağaralar, Taş Ada gibi yerlere uğrayan tekne turlarına katılın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL