MEKANLAR

Hızlılara Özel Sörf Rotası

Denizin üzerinde süzülen rengarenk yelkenlerin dansı olan rüzgar sörfü aslında göründüğü kadar kolay bir spor dalı değil. Her spor gibi zorlukları olsa da bu sporu yapanların aldığı keyif inanın paha..

Hızlılara Özel Sörf Rotası

Denizin üzerinde süzülen rengarenk yelkenlerin dansı olan rüzgar sörfü aslında göründüğü kadar kolay bir spor dalı değil. Her spor gibi zorlukları olsa da bu sporu yapanların aldığı keyif inanın paha biçilemez.
Sizler için rüzgar sörfü yapabileceğiniz yerleri listeledik.
Datça / Muğla
Sörfçülere özel bir tatil köyünün bile bulunduğu Datça Yarımadası’nda rüzgar neredeyse hiç durmaz. Özellikle yazın temmuz ve ağustos aylarında hemen hemen istisnasız her gün, öğleden sonraları rüzgar tam da sörfçülerin yelkenine layık bir şekilde esiyor. Öğleden sonraları hiç durmadan esen bu rüzgar özellikle acemi sörfçülere çok fazla tavsiye edilmiyor.
Alaçatı / İzmir
İzmir’in en sevilen tatil beldelerine ev sahipliği yapan Çeşme’ye bağlı Alaçatı, dünyanın en iyi sörf merkezleri arasında gösteriliyor. Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en iyi rüzgar sörfü sahiline sahip olan Alaçatı plajı yaklaşık 15 yıldır sörfçülerin uğrak yeri arasında. Burası en çok nisan-kasım ayları arasında sörfçüler tarafından akına uğruyor ve en yoğun dönemini yaşıyor. Alaçatı sörf plajının en büyük özelliği sahilden yaklaşık 700 metreye kadar derinliği bir metreyi geçmemesi ve deniz dibinin kumluk olması.
Gökçeada – Bozcaada / Çanakkale
Çanakkale’ye bağlı adalarımız olan Gökçeada ve Bozcaada’da rüzgar sörfü yapabileceğiniz sahiller ve enfes rüzgar sizleri bekliyor. Kuzey Ege’nin berrak suları ve rüzgarlı havası buralarda tam da sörfçülere hitap ediyor. Türkiye’nin ilk ve tek konaklamalı su sporları tesisinin de Gökçeada’da olduğunu hatırlatalım.
Akyarlar Feneri – Bitez / Bodrum
Bodrum Yarımadası hem tatilcilerin hem de sporcuların dört mevsim uğrak yerlerinden. Yarımadanın batısında bulunan Turgutreis ve Akyarlar koyları rüzgar sörfü için tercih edilen yerlerden. Turgutreis burada hizmet veren windsurf okulu sayesinde son yıllarda sörfçüler arasında oldukça popüler kıyılardan. Ege’nin ünlü yaz rüzgarı meltemden bol bol nasibini alan Akyarlar Feneri kıyısının yanında Bitez de sörfçülerin uğrak yerleri arasında.
Saros Körfezi / Gelibolu
Gelibolu Yarımadası’ndaki Saros Körfezi’nin birçok noktasında rüzgar sörfü yapmak mümkün. Ancak Saros’ta sörf yapmak istiyorsanız sizi hemen uyaralım. Burada malzeme temin edebileceğiniz bir tesis yok. Bu sebepten dolayı malzemenizi almadan gitmeyin. Gelibolu’ya 12 kilometre uzaklıktaki Güneyli Köyü rüzgar sörfçülerinin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.
Akyaka – Gökova / Muğla
Akyaka – Gökova daimi rüzgarlarıyla tam sörfçülerin yelkenine layık bir yer. Koyun tüm motorlu su sporlarına kapalı olması sörfçüler için güvenli bir şekilde bu sporu yapmalarına da olanak sağlıyor. Burada bir sürü sörf okulu var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL