SEYAHAT

Her şeyin uzaktan yaşandığı köy!

Bosna Hersek’in ortasında bulunan Bjelasnica Dağı’nın güneyinde 1500 metre yükseklikte teknolojinin uğramadığı bir köy Lukomir… Köyde sadece 20 kişi yaşıyor ve ortaçağ geleneklerini sürdürüyor. Başkent Saraybosna’ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan Lukomir..

Her şeyin uzaktan yaşandığı köy!

Bosna Hersek’in ortasında bulunan Bjelasnica Dağı’nın güneyinde 1500 metre yükseklikte teknolojinin uğramadığı bir köy Lukomir…

Köyde sadece 20 kişi yaşıyor ve ortaçağ geleneklerini sürdürüyor.

Başkent Saraybosna’ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan Lukomir Köyü’ne yolculuk kağnılarla üç saat sürüyor.

Günümüzde bölgede yaşayan aileler sadece nisan-ekim arası 7 aylık dönemde köye geliyorlar. Zorlu kış koşullarının yaşandığı dönemde diğer aylarda köyü terk edip başkente yerleşiyorlar. Köyde ahşap ve taştan yapılmış evler, meşe ve köknar ağaçlarıyla eski bir taş yığını bulunuyor. Köy, Rakitnica Nehri’nin de geçtiği 2 bin 600 metre yükseklikte yine aynı isimli Rakitnica Kanyonu’nun yakınlarında yer alıyor.

14. Yüzyıldan kalma ‘stecci’ denilen mezar taşlarıyla dev gemi gövdelerinin kalıntıları bölgenin çevresine yayılmış halde yer alıyor.

Stecci, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ sınır bölgelerine dağılmış olan anıtsal ortaçağ mezar taşlarının adı. Bosna Hersek sınırları içinde yaklaşık 60 bin, Hırvatistan’da 4 bin 400, Karadağ’da ise 3 bin 500 mezar taşı bulunuyor.

Çobanlar köyde bulunan geçidi kullanarak sürülerini otlatmak için, köyün karşısındaki platoları ve yeşil alanları tercih ediyor.

Köyde bulunan eski taş evlerde kalıyor. Ve sürülerini evlerinin yanlarına yaptıkları taştan barınaklarda tutuyor.

Burada yaşayan yaşlı insanlar çoğunlukla ihtiyaçlarını tahtadan yaparlar. Tahta kaşık, çatal, sopa gibi aletleri buradan karşılıyorlar. Köyde yaşayanlar genellikle geleneksel Lukomir kıyafetleri olan renkli elbiseler giyiyorlar.

Zamanla Bosna Hersek’in en yüksek köyü olan Lukomir, modern dünyayla iletişimi koparmış ortaçağ gelenekleriyle yaşayan bir topluluk haline gelmiş. Elektrik ve su 1960 yılından beri köyde var ve hala düzenli olarak kullanılmıyor. Pazar, okul, hastane, doktor bulunmuyor. Sonbaharın sonundan ilkbaharın ortasına kadar köye arabayla ulaşım imkânsız hale geliyor.

Lukomir, yeni başlayan yürüyüşçülere, maceraperestlere eşsiz manzaralar sunuyor. Köy tarihi yapıları, geniş panoramik manzaraları, yerlilerin misafirperverlikleriyle son dönemde ziyaretçi sayısını ciddi bir şekilde arttırdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL