MEKANLAR SEYAHAT

Her gezginin hayalini süsleyen rota!

Dünyanın Yedi Doğal Harikası’ndan biri olan Büyük Bariyer Resifi (Great Barrier Reef), her gezginin hayalini süsleyen bir seyahat rotası. Avustralya, Queensland’ın doğu kıyılarını kucaklayan Büyük Bariyer Resifi, kuzeydeki Cape York’tan..

Her gezginin hayalini süsleyen rota!

Dünyanın Yedi Doğal Harikası’ndan biri olan Büyük Bariyer Resifi (Great Barrier Reef), her gezginin hayalini süsleyen bir seyahat rotası. Avustralya, Queensland’ın doğu kıyılarını kucaklayan Büyük Bariyer Resifi, kuzeydeki Cape York’tan güneydeki Bundaberg’e kadar 2900 km’den fazla bir alan boyunca uzanıyor. Yaklaşık 2 bin 900 mercan kayalığı, 900 ada ve 1500’den fazla balık türü ile resif yılda ortalama 2 milyon ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

Büyük Set Resifi uzaydan görülebilen, canlı organizmaların oluşturduğu, en büyük yapı olma özelliğini de taşıyor. Resifin yapısı mercan polipi olarak bilinen milyarlarca küçük organizma tarafından oluşturulmuş. Geniş canlı çeşitliğine ev sahipliği yapman Resif, 1981 yılından bu yana Dünya Mirasları arasında yer alıyor.


Resifin kuzey kısmı, Cape York Yarımadası’ndan birçok resif ziyaretçisi için popüler bir ana üs olan Cairns’e kadar uzanıyor. Cairns sadece anakaraya en yakın resif erişimini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Kuranda Manzaralı Demiryolu ve Cairns Botanik Bahçeleri gibi kendi cazibe merkezlerine de sahip. Hartley’s Crocodile Adventures ve Wildlife Habitat Port Douglas gibi diğer turistik yerler de resifin en kuzey bölümünde yer alıyor. Kıyıdan daha aşağıya seyahat edince, resifin merkez kısmında, Townsville ve Whitsunday Adaları, Hamilton Adası ve Whitehaven Plajı bulunuyor.

Resif bölgesi, İster dalış tutkunu, ister tropik esintinin şişirdiği yelkenliyle yol almak isterse de gökyüzünden bu muhteşem bölgenin kuşbakışı görüntüsünü izlemek isteyenler için bu hayallerini gerçekleştirebilmelirine hizmet veren turizm sektörüne sahip..Büyük Set Resifi, kendine özgü yaşam çeşitliliğine sahip. Mink balinası, kambur balina ve mavi balina gibi birçok balinanın yanısıra dugong gibi soyu tehlikedeki birçok deniz memelisi, 6 çeşit deniz kaplumbağası ve 1 milyondan fazla balık, mercan, köpekbalığı, vatoz, denizanası vs, çeşidi Büyük Bariyer Resifi’nde yaşamlarını sürdürüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL