SEYAHAT

Hafta sonu rotası için misi köyü!

Tavşankanı demlenmiş ve ince belli bardakta önünüze gelmiş çayın ilk yudumunu unutturmayacak bir köy Misi. Çünkü önünüzde tatlı tatlı akan bir nehir, etrafta cıvıldayan kuşlar ve burası mı sakin yoksa..

Hafta sonu rotası için misi köyü!

Tavşankanı demlenmiş ve ince belli bardakta önünüze gelmiş çayın ilk yudumunu unutturmayacak bir köy Misi. Çünkü önünüzde tatlı tatlı akan bir nehir, etrafta cıvıldayan kuşlar ve burası mı sakin yoksa siz mi çok hızlısınız bilemeden dengelendiğiniz bir atmosferi var.

Bursa’yı en çok da Osmanlılardan, Sultan Makamı bir şehir olarak tanırız ya, Misi Köyü Osmanlı’dan da eski; tarihi neredeyse 2000 yıl öncesine uzanıyor. Köyle ilgili ilk bilgiler tüm erkeklerinin paralı asker olduğu hatta Truva Savaşı’nda Akhalar’a karşı Troyalılar ile birlikte savaştığı yönünde. Ama isterseniz biz M.S. 183 yılına gidelim ve İsmi Alex olan bir keşişle beraberindeki 85 kişinin köye geldiği ilk zamanlardan başlayalım tarihini anlatmaya! Köyün ilk adı Mysia ve belki de savaşlardan sonraki ilk sosyalliğini de keşişlerin burada konsil kurup İncil’i tartışmasıyla yaşıyor. Bir yandan Hristiyanlığı yaymaya çalışırken bir yandan da saklanan keşişler köyü zamanla bir misyonerlik merkezine dönüştürüyor. Bu teze kanıt olarak yakınlarındaki Misipoli Manastırı’nın kalıntıları gösteriliyor ve İncil’in orijinal nüshalarından birinin burada bulunduğuna inanılıyor. Yani köyün Hristiyanlık tarihinde ayrı bir önemi var. 14. yüzyıl başında Osmanlı topraklarına katılan Misi Köyü, 1961 yılından bu yana da Gümüştepe ismiyle birlikte zikrediliyor.

Misi Köyü Rivayeti

Hristiyanlık için önemli bir adres olmasından bahsettik ama köyün Müslümanlar için de maneviyatı farklı. Kavacık Sultan Yatırı hem dua etmek hem de dilek dilemek için Misi’nin uğrak noktası. Bir kayada yer alan yatırın hemen yanına, akan suyun Kavacık Sultan’ın gözyaşları olduğuna inanılan bir hayrat yapılmış. Yakınındaki ağacın her dalına da dilekleri temsilen çaputlar ve kurdeleler bağlanmış. Yatırın hikayesine gelince; Bursa henüz bir Osmanlı şehri olmadan önce burada yaşayan Rum kadınlardan biri kendisine saldıran 15 Bizans askerini öldürmüş. Bu yatır da onun anısına yapılmış. Dini inançla pek örtüşmese de yatırın hikayesi böyle…

Nilüfer Çayı’nın karşılıklı iki kıyısına yayılan ve asma köprülerle birbirine bağlanan çay bahçesi dışarıdan gelen gezginlerin en rağbet ettiği seyir yeri. Dere kenarındaki onlarca mekan özellikle Bursalıların pazar kahvaltısı adresi. Misi Köyü’nde kahvaltı yapmayı planlıyorsanız boş masa bulmak için erkenden gelmeniz gerekiyor. Kahvaltı hem Nilüfer kıyısı hem de köy içindeki başka yerlerde serpme olarak servis ediliyor ve kişi başı fiyatlar da ortalama 40 TL’den başlıyor. Kahvaltınızı yapıp gelecekseniz çay veya kahve içebileceğiniz en manzaralı yer de çay kıyısı!
Çin emeğin değerini bu kadar düşürene kadar ipekböceği yetiştiriciliği köyün en önemli geçim kaynaklarından biriymiş. Fakat ithal edilerek maliyeti düşürülmüş ve bu zanaat da böylelikle unutulup gitmiş. İpek Evi de Misi’nin bu konudaki becerisini tekrar hatırlatmak için kurulmuş. Burada göreceğiniz ipekten üretilen ve çeyiz titizliğiyle işlenen ürünlerin hepsi Misi kadınlarının el emeği göz nuru.

Kadın eli değen bir Misi girişimi de Koza Evi ve burası da bir lezzet durağı. Kestaneli kuzu güveç, lahanayla yapılan kocagörmez dolması gibi geleneksel yemekler ise en favori menülerden. Dilerseniz kadınların yaptıkları ürünlerden alarak veya tadarak onlara siz de destek olabilirsiniz. Misi Köyü’ne çadırınız veya karavanınızla da gelebilirsiniz. Nilüfer Belediyesi 2013 yılında gerek karavanların gerekse çadır kampçılarının güvenle konaklayabileceği bir kamp alanı kurmuş. Etrafı tamamen çevrili, duşu, tuvaleti, suyu ve diğer imkanlarıyla donanımlı bir alan yaratmış.
Bir diğer alternatifiniz ise Dağyenice Göleti. Bursa’nın en güzel kamp alanlarından biri olan Dağyenice Göleti Misi Köyü’ne çok yakın. Eğer kamp yapmak isterseniz telefonun çektiği şahane manzaralı bu noktaya çadırınızı kurabilirsiniz. Dağyenice Göleti doğa yürüyüşü, piknik, olta balıkçılığı, su bisikleti, dağ bisikleti ve ATV safari için de çok uygun bir arazi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL