SİNEMA

Hafızalara kazınan en iyi salgın filmleri!

Corona virüsün dünyaya yayılmasıyla birlikte, dünya ciddi bir salgın tehdidi ile karşı karşıya. Sizler için hafızalara kazınan en iyi salgın filmlerini listeledik. Contagion – 2011 Ülkemizde “Salgın” adıyla vizyona giren..

Hafızalara kazınan en iyi salgın filmleri!

Corona virüsün dünyaya yayılmasıyla birlikte, dünya ciddi bir salgın tehdidi ile karşı karşıya. Sizler için hafızalara kazınan en iyi salgın filmlerini listeledik.

Contagion – 2011

Ülkemizde “Salgın” adıyla vizyona giren filmi yeni tip corona virüsü ile bağdaştırılıyor. Bunun nedeni ise 2011 yapımı bu filmin, tıpkı corona virüsü gibi Çin’de ortaya çıkıp dünyaya yayılması. Kısa sürede çok fazla insanın ölümüne neden olan bu virüsün anlatıldığı filmin yönetmeni Steven Soderbergh. Filmin oyuncu kadrosu ise yıldızlar geçidi desek yanlış olmaz. Oyuncu kadrosunda; Jude Law, Gwyneth Paltrow, Marion Cotillard ve Kate Winslet gibi isimler yer alıyor. Contagion en iyi salgın filmleri arasında yer alıyor.

Carriers – 2009

Ülkemizde “Veba” olarak yayınlanan bu Amerikan filmi ise ölümcül bir salgına karşı mücadele eden 4 arkadaşın hikayesini konu alıyor. Filmin senaryosu ve yönetmenliğini ise Àlex Pastor ve David Pastor üstleniyor. Filmin oyuncaları arasında ise; Josh Hartnett, Chris Pine ve Lou Taylor Pucci yer alıyor.

World War Z – 2013

Salgın filmleri denilince akla ilk gelen filmlerden biri olan World War Z, Max Brooks’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı. Filmde, zombi salgını yaratan bir virüsün ardından hayatta kalmaya ve ailesini hayatta tutmaya çalışan bir adamın hikayesi konu ediniyor. Filmde Brad Pitt başrolde yer alıyor.

28 Days Later – 2002

Başka bir klasik ise 28 Days Later filmi, Londra’daki bir araştırma merkezindeki denek maymunların, bir grup aktivist tarafından serbest bırakılması ile çevreye ölümcül bir virüs yayılıyor. Virüs insanlara oldukça hızlı bir şekilde etki ediyor. Salgın sırasında hastanede olan bir kiş işe 28 gün sonra dünyaya dönüyor. Ancak karşılaştığı manzara onun hayatta kalmasını zorlaştırıyor.

Blindness – 2008

Seyircinin aklında en çok kalan filmlerden biri olan Blindness, 2008 yapımı. Konusu itibariyle diğer salgın filmlerinden ayrılan Blindness’ta körlük salgını üzerinde duruluyor. Hızla yayılan bu salgın ise, pek çok kişinin yaşamını değiştiriyor, ancak biri hariç. Salgın filmleri arasında farklı konusuyla öne çıkan bu filmi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Infection – 2004

Japon yapımı olan bu film de seyircileri en çok etkileyen filmler arasında. Filmin konusu ise şöyle; bir doktor yanlışlıkla hastanedeki personel için korkunç sonuçlar doğuran bir hata yapıyor. Dr. Akiba ve ekibi acil serviste nöbet değişimi yaptıkları sırada yanmış bir hastaya yanlış bir madde enjekte ediyorlar ve hasta ölüyor. Sonrasında ise olaylar gelişiyor.

Perfect Sense – 2011

Romantik konusuyla dikkat çeken ve diğer salgın filmleri arasından sıyrılan bu filme bir şansa vermeye ne dersiniz? O zaman bu film tam size göre! Tüm dünyada insanların duygularını yok eden bir salgın hızla yayılırken, iki kişi birbirlerine hissettikleri eşsiz duyguları korumaya çalışır.

Quarantine – 2008

Ülkemizde “karantina” olarak yayınlanan bu film ise; bir televizyon muhabiri olan Angela Vidal’ın, haber için gittiği bir apartmanda yaşadığı korkunç olay konu ediliyor. Apartman kısa sürede karantina altına alınıyor. Yaşananlar ise kameraya kaydediliyor.

Virus – 2019

Virüs, Aashiq Abu tarafından Kerala’daki 2018 Nipah virüsü salgını çerçevesinde kurulan ve yönetilen 2019 yapımı bir film. Filmde; gerçek olaylar konu ediniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL