SEYAHAT

Günübirlik İznik!

Antik Dönem kaynaklarında, M.S. 4. yüzyıl konsillerinin burada yapıldığı ve İsa – Tanrı gibi hassas konuların burada tartışıldığı belirtiliyor. Hatta İncil’in Matta, Luka, Markos ve Yuhanna gibi ana bölümlerinin ayrıldığı..

Günübirlik İznik!

Antik Dönem kaynaklarında, M.S. 4. yüzyıl konsillerinin burada yapıldığı ve İsa – Tanrı gibi hassas konuların burada tartışıldığı belirtiliyor. Hatta İncil’in Matta, Luka, Markos ve Yuhanna gibi ana bölümlerinin ayrıldığı yer olarak da burası gösteriliyor. Gel zaman git zaman Selçuklu himayesine geçtiğinde ise İznik’in devlete 22 yıl başkentlik yaptığı, Osmanlılar zamanında kültür ve sanat ile halen süregelen çiniciliğin de merkezi olduğu biliniyor.

Dört tarafından surlarla çevrili eskilerin antik kenti, şimdilerin ilçesi İznik’te bu tarihi önemi hissedeceğiniz pek çok yapı kalıntısıyla karşılaşacaksınız. Bu yapılardan en cezbedici olan birkaç tanesini görmeniz sadece birkaç saatinizi alıyor. İznik o kadar küçük ki eğer içinde geziyorsanız her yere yürüyerek gidilebiliyor.

İznik’te gezilecek yerler

Tarihi Surlar ve Kapılar

İznik’in etrafını çevreleyen surların uzunluğu ortalama 5 kilometre. Helenistik Dönem’den itibaren haç şeklinde çevrilmiş şehre 4 ana giriş, 22 adet de küçük giriş kapısı yapılmış. Ana kapılardan sadece krallar ve devlet erkanı yürür, küçük kapılardan ise halk gelip geçermiş.

İznik Çarşısı

Eğer çarşıdaysanız İznik’in gezilesi görülesi tarihi yapılarının çoğuna da çok yakınsınız demektir. Osmanlı Dönemi’ni yaşamış bir şehir olarak gözleriniz eski cumbalı ahşap evlerden arasa da İznik surlarına doğru giden yol dışında başka yerde göremeyeceğinizi de üzülerek belirtelim. Izgara şeklindeki sokak düzenini bir parçası olan çarşıda en seyirlik olan manzara ise hediyelik eşya ve çini satan dükkanlar.

Ayasofya Orhan Camii

Şehir merkezinden bahsetmişken İznik’in en önemli eserlerinden Ayasofya’yı görmeden olmaz. Tanıtırken kilise mi yoksa cami mi yazılmalı diye çok düşündüren bu yapı ilk önce kilise olarak inşa edilmiş. Hatta M.S. 787’de konsillerin burada yapıldığı düşünüldüğünden Hristiyanlar için de her daim önemliymiş.

II.Murad Hamamı

Ayasofya Orhan Camii’nden çıktıktan sonra yol üzerinde göreceğiniz II. Murad Hamamı (Hacı Hamamı) ise 15. yüzyıldan bu yana kullanımda. Hem kadınlar hem de erkekler hizmet alabiliyor.

Nilüfer Hatun İmareti

Orhan Gazi’nin eşi olan Nilüfer Hatun adına14. yüzyılda inşa edilmiş ilk ‘T’ planlı yapı bugün kent müzesi olarak kapılarını açıyor. İçeride ise şehirden gelip geçmiş 4 medeniyete ait eserler sizi bekliyor. Arkeolojik buluntuların yanı sıra seramik ve çini eserleriyle de cezbedici müzenin bahçesindeki eserlerin çoğu ise Roma dönemini yansıtıyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL