SEYAHAT

Güney Kore ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Zengin kültürü, lezzetli yemekleri ve gelenekselliği ile Güney Kore, dünyanın diğer ülkelerinden oldukça farklı bir ülke. Peki Güney Kore ile ilgili neler biliyoruz? Yurt dışına seyahat etmeden önce gideceğimiz ülkede..

Güney Kore ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Zengin kültürü, lezzetli yemekleri ve gelenekselliği ile Güney Kore, dünyanın diğer ülkelerinden oldukça farklı bir ülke. Peki Güney Kore ile ilgili neler biliyoruz?

Yurt dışına seyahat etmeden önce gideceğimiz ülkede herhangi bir sorun yaşamamak adına o ülke hakkında ön araştırma yaparız. Ve içerisinde yaşadığımız bilgi çağında doğru enformasyona ulaşmak oldukça zor. Ben de bugünkü seyahat yazımda bu konuyla ilgili Güney Kore’ye gitmeyi düşünenler için önemli bir rehber hazırladım. İşte Güney Kore hakkında muhtemelen doğru bildiğiniz o yanlışlar:

  • Kore mimarisi yüksek binalardan ve gökdelenlerden oluşur: Belki web ortamında kullanılan görsellerden kaynaklanıyordur fakat Güney Kore’de yer alan bütün binalar sanıldığının aksine gökdelen değil. Ülkede bir sürü tek ve iki katlı bina bulunuyor.
  • Kore yazısı zor ve karışıktır:Alfabe ve yazı stilleri Çincedeki gibi resim ve karışık şekillerden oluşmuyor. Oldukça kolay ve 24 harften oluşan bir alfabe sistemleri var. Ancak alfabede yer almayan ama insanların kullandığı harfleri de bulunuyor.
  • Köpek eti ve böcek yerler:Güney Kore halkının büyük çoğunluğu aslında sanıldığı gibi köpek eti çok tüketmiyor. 2018’de yapılan bir ankete göre Güney Korelilerin yüzde 70’i köpek eti yemiyor. Hatta köpek eti denemeyen genç Koreli sayısı da epey bir yüksek. Birçok markette bile köpek eti bulunmuyor. Ancak özel restoranlarda yer alıyor. Kore’de en yaygın popüler etler ise tavuk, dana ve domuz eti.
  • Tüm Kore yemekleri acıdır: Kore’nin yemek kültürü çok çeşitlidir. Tüm yemekleri acılı değildir. Bu konuda endişelenenler için acılı olmayan pek çok yiyecek seçeneği bulunmaktadır; Bulgogi (tatlı soya soslu), acısız Tteokbokki, beyaz Kimchi ve birçok sebzeli meze bunlardan bazılarıdır.
  • Kore’de savaş tehlikesi var: Teknik olarak savaş halinde olan Güney Kore’de yaklaşık 70 yıldır barış ortamı var. Kuzey Kore’nin siyasi rahatsızlıklarından dolayı ülke sınırında yaptığı tatbikatlar için yabancı medyalar tarafından yapılan “savaş başlıyor” haberleri bilgi kirliliğine yol açmaktadır.
  • Kore kültürü Çin ve Japonya kültürünün karışımıdır: Uzak Doğu ülkeleri ve milletleri aynı fiziksel ve kültürel özelliklere sahip olduğu düşünülüyor. Hatta Kore’nin Çin ve Japonya kültürlerinin karışımı zannediliyor. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgi. Yakından baktığınızda ve tecrübe ettiğinizde; din, gelenek-görenek, yemek, kıyafet, fiziksel ve birçok durum açısından büyük farklılıkların olduğunu görebilirsiniz. Hepsi farklı ülkeler ve farklı milletler. Bizdeki Türk devletleri gibi düşünülmemelidir.
  • Korelilerin hepsi kısa boyludur: Asyalıların kısa boylu, küçük olduklarıyla ilgili yaygın bir klişe var. Ancak Kore ve Türkiye’nin ortalamasına bakıldığında boy ölçülerinin çok benzer olduğunu görebilirsiniz. Kore: Erkekler 175.5 / Kadınlar 163.2 Türkiye: Erkekler 176.5 / Kadınlar 163.5

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL