SİNEMA

Güldürürken düşündüren Kemal Sunal filmleri!

Sinemamızın en büyük isimlerinden biri olmayı başaran Kemal Sunal ve onun rol aldığı filmlerdeki muhteşem sosyal mesajları birlikte okuyalım. Kemal Sunal ilk kez başrolde: Salako (1974) Ertem Eğilmez sayesinde sinemaya..

Güldürürken düşündüren Kemal Sunal filmleri!

Sinemamızın en büyük isimlerinden biri olmayı başaran Kemal Sunal ve onun rol aldığı filmlerdeki muhteşem sosyal mesajları birlikte okuyalım.

Kemal Sunal ilk kez başrolde: Salako (1974)

Ertem Eğilmez sayesinde sinemaya adım atan Kemal Sunal, 1972 yapımı “Tatlı Dillim” filmiyle ilk kez profesyonel olarak beyaz perdede boy gösterdi. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosu Sadık Şendil ile Ertem Eğilmez gibi iki büyük isim tarafından yazılan 1974 yapımı “Salako” filmi, Kemal Sunal’ın başrolü tattığı ilk film.
Köylünün bindiği otobüsü durdurup halkı soyan eşkıyaları ve Emine’nin (Meral Zeren) platonik aşk beslediği Hamido’nun zulmünü hatırlayın. Bir de bu zülme kendi çıkarları için ortak olan Reşit Ağa’yı (İhsan Yüce) ve yanındaki halk düşmanlarını…

Film, sınıf ayrımcılığına karşı çıkan bir yapıt. Ayrıca feodal unsurların silahlanarak bölgesel gücü kontrol altına almaları ve devlet otoritesinin bu yönde sorgulanması açısından eleştiriler yönelten film, Sunal’ın diğer filmleri gibi tekrar tekrar izlenesi özellikler barındırıyor.

Seyit’in mücadelesi: Kapıcılar Kralı (1976)

Dönemin Türk toplum yapısını en iyi gösteren ve hicveden muhteşem yapıtta toplumsal tabakalaşma, bir apartmandaki 9 daire üzerinden anlatılıyor. Aşağıdan yukarıya (aksi yönlü de düşünebilirsiniz) doğru her kat bir toplumsal sınıfı temsil ediyor. Kısacası, o apartman, Türk halkının sınıfsal konumunu veriyor. Yoksul işçi sınıfı, borçlu memur sınıfı, yönetimdeki dikteyi kontrol eden asker sınıfı ve diğerleri…

Çarka çomak sokma cesaretini gösteremeyen Seyyid (Kemal Sunal), ne kadar rahatsız olursa olsun kendine yapılan haksızlıklara göz yumuyor. Çünkü hakkını aradığında karşılaşacağı güçlükleri pekala biliyor. Mücadele etmemesini bu şekilde haklı gösteren Seyyid, zaman içinde gizli gizli ve aheste bir şekilde oyunu kurallarına göre oynamasını öğreniyor ve çarkın dişlisi oluyor. Senaryosu Umur Bugay tarafından yazılan bu eserle ilgili yazılması gereken o kadar çok değerlendirme var ki…

Kibar Feyzo (1978)

Yerelde güçlü olan ve bugün dahi etkilerini göstermekten çekinmeyen feodal düzenin sinemadaki en iyi ve ölümsüz eserlerinin başında gelen Kibar Feyzo, dönemin faşizan görüşüne öyle sol yumruk atıyor ki…
Filmin hikayesine göre köy halkı, metalaştırıldığı gibi haliyle köle gibi görülmek üzerine programlanmış. Köyün ağası bir liderden öte, köydeki canlı cansız her varlığın tek sahibi. Tanrısallaştırmanın korkuya dayandırıldığı filmin sahnelerinden birinde Maho Ağa (Şener Şen)’nın; “Ula şurada 141–142 başsınız. Hepinizi ben doyurıyım…Vallahi sataram köyü ha” repliği filmin en güzide mesajlarından birini içeriyor.

Replikteki “141-142 baş”tan söylemi, dönemin Türk Ceza Kanunu’nun 141. ve 142. maddelerine gönderme yapma amacını taşıyor. Çünkü bu maddeler, “hak, hukuk, adalet” çağrısı yapan muhalif kesimlerin “sosyalizmin yayılmasını önlemek” bahanesiyle susturulmasına zemin hazırlayan maddelerdi. Dolayısıyla hak, hukuk ve adalet aramak sosyalizmle ilişkilendirilebiliyor ve ardından cezalar gecikmiyordu. Üstelik o dönemlerde, bugünkü gibi tecavüz ya da kadına şiddet gösteren sanıklara uygulandığını gördüğümüz “kravat” indirimi almak da pek mümkün değildi.

Filmi apayrı bir yere konumlandıran bir başka gönderme de Feyzo’nun annesi Sakine’nin istenilen başlık parası için ağzından dökülen; “O paraya öküz alırız” söylemi de Nazım Hikmet dizelerini düşünmemiz için senaryoda yer alıyor. O dizeler; “…Ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen. Ve soframızdaki yeri, öküzümüzden sonra gelen…” dizeleri…

Filmin ders niteliği barındıran birçok sosyal mesajı varken bazılarını buraya taşıyabiliyoruz ama bu muhteşem yapıtı tekrar tekrar izlemek, izleyicide “evreka” dedirten ünlemler yaratıyor.

Not: Yukarıda bahsedilen 765 sayılı TCK, 1889 tarihli İtalyan Zanardelli Yasası örnek alınarak 1926 yılında kabul edildi ve “141-142.” maddeler dönemin koşulları gereği 1936 yılında yasaya dahil edildi. Bu maddeler, Yıldırım Akbulut’un hükümette olduğu 1991 yılında kaldırıldı.

100 Numaralı Adam (1978)

Ekonomik çıkarlar uğruna halkın kapitalizme yem olarak sunulmasını irdeleyen yapıt, talebin, toplumsal sağlığı bozacak arz ile karşılanmasının yanlışlığına vurgu yapıyor. Süleyman Turan’ın sunucu pozisyonundayken filmin kahramanı Şaban’dan dinlediği; “Yok abiler yok, hiç alkışlanacak şey değil. Babam da olsa halkı kazıklayanın alkışlanmasını istemem.

Bakın bizim mahallenin başında köşede papağan rüştü’nün benzin istasyonu var. Benzine su katıyor.

Demin bahsettim kasap hayri var ya, ete neler katıyor neler.
Bakkal hacı rüstem var. Hacı oldu dalaverayı bırakır dedik, oooohh şimdi her şeye bir şeyler katıyor.

Hava gazını açıyorsun içine hava katmışlar.
İlaç alıyorsun kireç katmışlar.
Efkârlanıyorsun rakı alıyorsun rakı yok.
Diyeceeemmm herkes herkese bir kazık atıyor. Sonra kendi canı şu kadarcık yandı mı ver yansın ediyor, basıyor yaygarayı.
Hepimiz birbirimize bir kazık atarsak, nasıl düzelir bu işler?
Ben derim ki; karşılıklı olarak saygılı olalım haklarımıza…” tiradı bugün söylense yine cuk diye oturacak cinsten…
Filmin yönetmen koltuğunda oturan Osman Fahir Seden, senaryonun da sahibi.

Bekçiler Kralı (1979)

Halk sağlığını önemseyen, sermayenin politik güçlerle olan ortaklığının toplum için oluşturacağı tehlikeleri anlatan mükemmel bir film daha. Sorumluluklarını yerine getirmekten uzak olan seçilmiş bir muhtardan stokçulara, yerel yönetimin yayılıp oturmayı halk yararına çalışmaktan daha değerli görmesine, fiyatı kafasına göre belirleyen esnaftan banka hesabını halk sağlığından daha önemli gören iş insanlarına kadar her kesimin yanlışlarına vurgu yapan filmde, “Bekçi Şaban”ın bir yanlış anlama sonucu İçişleri Bakanı’nın yeğeni zannedilmesi ayrı bir eleştiri olarak konumlanıyor. Çünkü kanun namına hareket eden Bekçi Şaban, “yetkili” değil, “torpilli” olduğu sanrısı ve korkusuyla görevini yerine getirebiliyor.

Yoksa kim takar bekçiyi…

Kemal Sunal ile Şener Şen’in muhteşem filmi: Davaro (1981)

Kan davası, dolandırıcılık, eşkıyalık gibi ilkelliklerin modern zamanlardaki varlığını sorgulayan film, insani bakış açısının öneminin altını çiziyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL