SEYAHAT

Görülmeye değer zıtlıklar ülkesi!

Tokyo’ya doğru uzun uçak yolculuğunda daha şehre adım atmadan farklılıklarla karşılaşmaya kendinizi hazırlayın. Havaalanında çıkışı bulup dışarı adım attığınızda bambaşka bir kültür sizi kucaklayacak. İsterseniz çıplak gezin, farklı giyinin ama..

Görülmeye değer zıtlıklar ülkesi!

Tokyo’ya doğru uzun uçak yolculuğunda daha şehre adım atmadan farklılıklarla karşılaşmaya kendinizi hazırlayın. Havaalanında çıkışı bulup dışarı adım attığınızda bambaşka bir kültür sizi kucaklayacak. İsterseniz çıplak gezin, farklı giyinin ama siz siz olun Japonya topraklarında kurallara uyun.

Japonya yazları nemli, kışları da soğuk bir ülke. Eğer baharda sakura çiçeklerinin açtığı zaman gitmiyorsanız sıcaklık ve soğuk karşısında tedbirli gidin.
Köklü tarihi, mabetleri, tapınakları ve imparatorluk sarayını gezmek için en az 5 gününüzü bu kente ayırın. Şehri gezerken insanların sık sık başını hafifçe öne eğip selamladığını göreceksiniz. Kaldığınız süre boyunca buna alışın. Kenti gezerken siz siz olun elinizi cebinize atıp, sigara paketinizi çıkarmayın. Çünkü, Japonya’da en büyük ayıplardan biri de sigara külünü, çöpü dışarı atmak.

Her eşyanın, nesnenin ruhu olduğu düşüncesinden hareketle etrafı kirletmek, çöpleri ayrıştırmamak en kötü şeylerden biri olarak kabul ediliyor. Bir yabancı olarak Tokyo’da kalıyor ve oturma ya da vatandaş olmak için bekliyorsanız önce trafik cezalarına bakıldığını da bir kenara yazın ve cezanız büyükse vatandaşlığı unutun. Tokyo’da gözünüze ilk çarpacak şeylerden biri de sıra olacak. Nereye giderseniz gidin herkes sıraya giriyor. Tokyo’da ‘Şintoizm’ ve ‘Budizm’e inananlar için çok fazla tapınak var. Bunlardan bazılarını mutlaka görün.


Tokyo’nun geniş çimleri, gölet ve ormanlık alanına sahip en büyük şehir parklarından biri Yoyogi Park. Şinto tapınağı olan Meiji tapınağı da burada. Giriş ücretsiz. Sensoji Tapınağı ise Budist. Asakusa Kannon Tapınağı da deniliyor. Tokyo’nun merkezinde bulunan ‘İmparatorluk Sarayı’ da mutlaka görülecekler listenizde olsun. Evler bizlerin standartlarına göre çok küçük. Eğer Tokyo dışında iseniz geleneksel pirinç samanından yapılmış zemine serilen ve virüsleri kovduğuna inanılan ‘tatami’ler var. Kentte dolaşırken çokça bisiklet görebilirsiniz. Çünkü araçlar için otoparklar özellikle Tokyo merkezde pahalı ve trafik de yoğun. Japonya’da ayakkabı ile eve girmek çok büyük kabalık ve terbiyesizlik kabul ediliyor. Okula, işyerine terlikle giriliyor. Girişte herkes ayakkabısını ayakkabılığa bırakıp terlik giyiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL