MEKANLAR SEYAHAT

Görülmeye değer silindirik ağaç evler!

Cape Town’daki House Paarman, genellikle ağaç evlerde uygulanan rustik dekorasyon detaylarını kullanmadan, yepyeni ve lüks bir anlayış ile inşa edilmiş. Güney Afrikalı firma Malan Vorster tarafından tasarlanan şehirden kaçış ve..

Görülmeye değer silindirik ağaç evler!

Cape Town’daki House Paarman, genellikle ağaç evlerde uygulanan rustik dekorasyon detaylarını kullanmadan, yepyeni ve lüks bir anlayış ile inşa edilmiş. Güney Afrikalı firma Malan Vorster tarafından tasarlanan şehirden kaçış ve dinlenme mekanı, doğal çevre ile harmanlanıyor. Kompakt kabinin yerden yükseltilmiş olması, ormanın dinlendirici görüntüsünün odanın iç kısımlarından bile görünmesini sağlamış. House Paarman, ağaçları sembolize eden ve çelik kolonlarla taşınan dört silindirik birimden oluşur.

Dört silindir ünite, kare taban üzerinde birer fırıldak gibi görünmektedir. Kolonlar ve halkalar lazerle kesilmiş ve katlanmış Corten çelik plakadan yapılmış. Bina, patine yapılmış kırmızı sedir ile kaplanmış.


Mimarlar, ahşap kabinleri tasarlarken Horace Gifford ve Kengo Kuma’nın boşluklu veya aralıklı alanlarda çalışma kavramlarından, Louis Kahn’ın saf formlarından ve Carlo Scarpa’nın geometrik kısıtlamalarından ve el yapımı imalatlarından etkilenmişler.

Ayrıntılara verilen ustaca titizlik kompakt kabinlerin her yerinde göze çarpmakta ve aydınlığın iç kısımlarda bile hissedilmesi için geniş camlarla çevrelenmiştir. Dikey ve yatay metal taşıyıcıları birleştirmek için elle montaj yapılan pirinç bileşenler kullanılmış. Yatak ve dolap gibi hareketli mobilyalar meşe ağacından üretilmiş.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL