MEKANLAR SEYAHAT

Görülmeye Değer Hayalet Şehir Ve Kasaba!

Kolmanskop, Namibya Kolmanskop, Güney Afrika ülkesi olan Namibya’da olan hayalet bir kasaba. Çöl üzerinde bulunan ve Alman sömürge şehri olan Kolmanskop’ta zamanında aktif olarak elmas madenciliği yapılıyordu. Bu sebeple 20…

Görülmeye Değer Hayalet Şehir Ve Kasaba!

Kolmanskop, Namibya


Kolmanskop, Güney Afrika ülkesi olan Namibya’da olan hayalet bir kasaba. Çöl üzerinde bulunan ve Alman sömürge şehri olan Kolmanskop’ta zamanında aktif olarak elmas madenciliği yapılıyordu. Bu sebeple 20. yüzyılın başlarında zengin halkın yaşadığı bir kasabaydı.


Pyramiden, Svalbard


Eskiden rüyaların şehri olarak adlandırılan Pyramiden, Arktik Okyanusu’nun ortasında yer alan Svalbard Adası’nda bulunuyor. Svalbard, bugün Norveç’in denetimi altında.


Hashima Adası, Japonya


“Savaş gemisi adası” olarak bilinen Hashima, Japonya’nın güneyinde Kyushu adasının güneybatısında yer alıyor. Hashima, 20. yüzyılın başlarında dünyanın endüstri alanında en gelişmiş yerlerinden biriydi. Birçok Koreli çalışan içinse zorunlu çalışma yeriydi.


Garnet, Montana


Amerika’da bulunan bu hayalet kasaba, 19. yüzyıl sonlarında altın madeni sebebiyle oldukça kalabalıktı. Altın, 20. yüzyılın başlarında tükendiği için kasaba terk edildi.


Pripyat, Ukrayna


Dünyanın en tanınmış hayalet şehirlerden olan Pripyat oldukça acı sebeplerle terk edildi. Bu terk ediş insanlar için bir zorunluluktu. Pripyat, Çernobil nükleer faaliyetinden sonra 80’li yılların ortalarında terk edildi.


Craco, İtalya


Güney İtalya’da bulunan Craco şehri, 8. yüzyılda kuruldu ve 20.yüzyılın ortalarına kadar şehirde yaşam devam etti. Dik bir yamaçta yer alan şehirde çok fazla heyelan yaşandığı için insanlar hayatlarını tehlikede hissetti ve şehri terk etti.


Humberstone ve Santa Laura, Şili


Humberstone ve Santa Laura şehirleri Şili’nin kuzeyinde bulunan iki eski güherçile (potasyum nitrat) üretim yeri. Ancak 1930’larda güherçile madeni değer kaybedince şehir terk edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL