MEKANLAR SEYAHAT

Görülmeye değer çok yönlü bir bina!

Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi Hero Motor, Hindistan’da Rajastan eyaletinde sürdürülebilir teknoloji ile araç üretimini birleştiren yeşil bir fabrika inşa etti. Doğa ve teknolojinin biraraya geldiği Garden Factory (Bahçe Fabrika)üretim tesisi ve yedek parça merkezinden oluşuyor. Yeşil..

Görülmeye değer çok yönlü bir bina!

Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi Hero Motor, Hindistan’da Rajastan eyaletinde sürdürülebilir teknoloji ile araç üretimini birleştiren yeşil bir fabrika inşa etti.

Doğa ve teknolojinin biraraya geldiği Garden Factory (Bahçe Fabrika)üretim tesisi ve yedek parça merkezinden oluşuyor.

Yeşil bina, araç üretimi yapılırken bir yandan da kurak iklime sahip olan bölgenin sorunlarını çözmeye yardımcı olmak amacı ile sürdürülebilir ve çevreci sistemler ile William McDonough+Partners tarafından tasarlandı.

Yeşil fabrika elektriğinin yüzde 30’unu çatıya yerleştirilen güneş enerjisi panellerinden sağlıyor.

Çatıdaki güneş panellerinin altında bulunan sebze seraları, topraksız tarım uygulaması (hydroponic) dahil olmak üzere, farklı şekillerdeki gıda üretimi deneylerini desteklemek içindir.

Klima sisteminin suyu ile beslenen sebzeler fabrikanın mutfağında kullanılıyor ve daha sonraki hedef yerel toplumun taleplerini karşılamak.

Çatı bahçeleri, yağmur suyunu topluyor, çatı için gölgeleme sağlıyor ve kuraklığa toleranslı yerel bitkiler içeriyor. Bu da klima gereksinimlerinde %20 azalma sağlıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL