SİNEMA

Gönüllerde taht kuran başarılı filmler!

Biliyorsunuz ki her başarılı film, Oscar almaya hak kazanamıyor. İşte Oscar kazanamasa da hepimizi büyüleyen  başarılı filmler. American Psycho (2000) – IMDb: 7.6 Patrick Bateman, zengin bir aileden gelmektedir. Genç..

Gönüllerde taht kuran başarılı filmler!

Biliyorsunuz ki her başarılı film, Oscar almaya hak kazanamıyor. İşte Oscar kazanamasa da hepimizi büyüleyen  başarılı filmler.

American Psycho (2000) – IMDb: 7.6

Patrick Bateman, zengin bir aileden gelmektedir. Genç ve yakışıklı olması, kendisine hem işinde hem de sosyal hayatında avantajlar sağlamaktadır. Oldukça sıradan bir hayata sahipmiş gibi gözüken Bateman’ın hayatının karanlık tarafı ise oldukça derindir. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastasıdır. Bu durumu ise kendisi dışında kimse bilmemektedir.

Marvin’s Room (1996) – IMDb: 6.7

Lee ve Bessie, seneler evvel yollarını ayırmış iki kız kardeştir. Daha başına buyruk olan Lee, Ohio’da yaşamak için evi terk etmiştir. Daha evcimen olan Bessie ise babası Marvin’e ve onun kız kardeşi Ruth’a bakmak için Florida’daki aile evine dönmüştür. Bir dizi test sonucu Bessie, sağlığının tehlikede olduğunu fark eder. Ardından kendisine lösemi teşhisi konur. Bu hastalığı yenebilmek için kan bağı olan birinden ilik nakli yaptırması gerekmektedir. Aile evinde herkes için zorlu bir süreç başlamış olur.

Donnie Darko (2004) – IMDb: 8

80’lerin sonunda geçen filmde, 16 yaşındaki Donnie Darko, gerçek olmayan bazı görüntüler görmeye başlar. Özellikle tavşan kostümlü bir adamı sık sık görmektedir. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan Donnie, ailesinin kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp esrarengiz tavşanın izinden gidecektir. 80’lerin gençlik filmlerini, bilim kurgu ve korku filmleriyle harmalayan Donnie Darko, listemizin en ilgi çekici filmlerinden biri.

Memento (2000) – IMDb: 8.4

Memento, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın eşinin katillerini bulma çabasını konu ediyor. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayan ve yalnızca nakit para kullanan biridir. Kaliteli kıyafetler giyen ve Jaguar araba kullanan Leonard, dışarıdan bakıldığında tıpkı bir işadamı gibi görünmektedir. Ancak asıl amacı, eşine tecavüz eden ve onu öldüren kişiyi bulmaktır. Ne yazık ki Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır: Çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı! Her ne kadar hayatının “kaza’”dan önceki dönemini hatırlayabiliyor olsa da kimi zaman 15 dakika önce nereye gittiğini ve nerede olduğunu bile unutabilmektedir.

La Haine (1995) – IMDb: 8.1

La Haine, şiddetli bir isyanda rol alan 3 gencin hikayesini konu ediniyor. Paris’in gettolarında hararetli saatler yaşanmaktadır. Grup halinde dolaşan gençlerle, çevreyi kuşatan polisler arasında büyük bir gerginlik vardır. Mahallenin gençlerinden Abdel, polis soruşturması sırasında hırpalandığı için hastanede, ölüm döşeğinde yatmaktadır. Gencin arkadaşları ise başıboş dolaşmaktadırlar. İçlerinden biri olan Vinz, Abdel’in ölmesi durumunda bir polis vurmaya and içer.

Insomnia (2002) – IMDb: 7.2

Genç bir kızın esrarengiz bir şekilde öldürülmesinin ardından küçük Alaska kenti, çeşitli haberlerle çalkalanmaktadır. Bu cinayetin ardında yatan gizemi çözmesi için görevlendirilen Will Dormer ve Hap Eckhart, Los Angeles’tan Alaska’ya doğru yolculuğa çıkar. Yaptıkları araştırmalar sonucunda bir şüpheliye ulaşan ikili, yazar Walter Finch’in peşine düşer. Bu sırada bir çatışma yaşarlar ve Hap Eckhart ölür. Şüpheli Finch ise izini kaybettirir. Fazlasıyla öfke dolan Dormer, yanına yeni bir yardımcı alarak intikam için savaşır.

Punch-Drunk Love (2002) – IMDb: 7.3

Barry Egan, 7 çekilmez kız kardeşiyle yaşayan ve hayatındaki tüm boşlukları işiyle dodurmaya çalışan kendi halinde bir adamdır. Kadınlar konusunda doğuştan yeteneksiz olan Egan, günün birinde bir kadınla tanışır. Bu kadın, ona daha önce hiç hissetmediği aşkı tattıracaktır. Başrolünde Adam Sandler’ı gördüğümüz bu romantik komediye bayılacağınıza eminiz! Filmin sıradan bir romantik komedi olmadığını ve oldukça hoş müziklere sahip olduğunu da söyeleyelim!

Drive (2011) – IMDb: 7.8

Film, Hollywood’da dublörlük yapan ve iyi bir sürücü olduğu için geceleri soygunlara katılan bir adamın hayatını konu ediniyor. Sürücünün sıra dışı hayatı, güzel komşusu Irene’nin hapisteki kocasına yardım etmeyi kabul etmesiyle daha da tehlikeli bir hale bürünür. Zira bir anda kendisini Los Angeles’ın en tehlikeli adamlarının hedef listesinde bulur. Şimdi hem kendi hayatını, hem Irene ve oğlununkini kurtarmak zorundadır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL